dreigde deze cultuurhistorisch waardevolle omgeving te worden aangetast. Bezwaren van Heemschut leidden tot de toezegging van B&W dat de plannen in overleg met de monumentencommissie, waarin Heemschut is vertegenwoordigd, zouden worden opgesteld. Cuijk, Maasboulevard Door al te commercieel opgezette bestemmings plannen van het centrum dreigt de omgeving van de neo-gotische kerk van Cuijk met het karakteristieke silhouet te worden geschonden door te hoge bebouwing en vernietiging van de oude stedebouw- kundige structuur. De plannen zullen niet ongewijzigd worden vastgesteld, mede door de vele bezwaren waaronder die van Heemschut, maar Heemschut blijft alert omdat het er niet naar uitziet dat de cultuur historische waarden van Cuijk voor het gemeente bestuur van Cuijk een hoge prioriteit genieten. Den Bosch, uitbreiding Casinotheater Tegen de uitbreidingsplannen van dit theater maakte Heemschut bezwaar vanwege de aantasting van het beschermd stadsgezicht van de Bossche binnenstad. Rond de plannen is het tot nu toe stil. Den Bosch, Kruithuis en omgeving De technisch adviseur is van mening dat de plaats van de officierswoningen uit het begin van deze eeuw zeer ongelukkig is en het Kruithuis vanaf het begin heeft geschaad. Hoewel die woningen op zich zeker monumentwaardig zijn, zijn de argumenten voor sloop sterk. Op voorstel van de technisch adviseur zullen enkele leden van de commissie ter plaatse de situatie gaan opnemen om een meerderheidsbeslissing te kunnen nemen. Inmiddels is besloten de publikatie van de plannen rond het Kruithuis af te wachten. De informatie daarover is tot nu toe uiterst gebrekkig geweest en de noodzaak in de overwegingen tot actie alle aspecten van de bouw- en stedebouwkundige plannen te betrekken is groot. Den Bosch, Marechausseekazerne Heemschut maakte bij de gemeente bezwaar tegen de ingrepen in het kader van de aanleg van de westtangent, waardoor de herbestemming van de kazerne ernstig wordt bemoeilijkt en de mogelijkheid tot het handhaven van dit monumentwaardige gebouw sterk worden ingeperkt. Den Bosch, Putgang Enkele oude woningen in de Putgang te 's-Hertogenbosch, zogenaamde Kameren, een middeleeuwse bouwvorm van uiterst eenvoudige woningen, wil het gemeentebestuur onbewoonbaar verklaren, met het klaarblijkelijke doel de woningen te zijner tijd te slopen. Heemschut heeft de gemeente raad van 's-Hertogenbosch gewezen op het grote cultuurhistorische belang van dit deel van het beschermd stadsgezicht en zijn instemming betuigd met de aanvraag door de Stichting Bossche Monumentenzorg voor een spoedprocedure tot plaatsing op de rijkslijst. De procedure is in werking gezet en de voorlopige bescherming is ingegaan. Stationsoverkapping met hellingbaan Station Den Bosch Den Bosch, Stationsoverkapping De ijzeren overkapping van de perrons van het Bossche station bestaat uit een overkapping boven het eerste perron tussen het oude stationsgebouw en spoor 1 en een overkapping boven het eilandperron daarachter. Aanvankelijk stond alleen de tweede overkapping op de rijksmonumentenlijst. Bij de verbouwing van het complex zou in de toekomst de eerste overkapping worden gesloopt. Het protest van velen, waaronder de Bond Heemschut en de Stichting tot behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek in het zuiden van Nederland, heeft de minister besloten ook de eerste overkapping op de rijkslijst te plaatsen en de plannen voor het nieuwe stationsgebouw daaraan aan te passen. Het behoud van de karakteristieke hellingbaan op het eilandperron is, vanwege de onmogelijkheid de baan aan te passen aan de huidige eisen van toegankelijkheid, niet opgenomen, en zal worden gesloopt. Eindhoven, VanAbbemuseum De bedreiging met ernstige aantasting van dit museumgebouw van Kropholler door de bouwplannen voor een nieuw museum was voor Heemschut, samen met de Stichting Behoud het Van Abbemuseum en het Cuijpergenootschap, reden een spoedprocedure aanhangig te maken voor plaatsing van het Van Abbemuseum op de rijksmonumentenlijst. Tegen een 36

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 38