jaar al onze dorpen verknoeid door wanstaltige aanbouwsels. Als we naar de randstad kijken slaat de schrik ons om het hart. Architecten weten vaak van gekkigheid niet meer wat ze moeten doen. Zo ontstonden onder Amsterdam rijtjeshuizen met een kap die moet lijken op de Zeeuwse klederdrachtkap. Het 'gewone' concept van een gewoon huis met een voordeur en een stoep aan een straat is men kwijtgeraakt. De vreemdste bedenksels ontstaan, soms helemaal in strijd met de in een kern bestaande vormen en bouwrichtingen. Architecten willen iets bijzonders maken. Het advies van Geuze is: Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Hij noemde zijn lezing dan ook: Bekoring van het pretentieloze. We ztillen goed op onze dorpen moeten passen. Er is niet één recept te geven, want Zeeland heeft een grote diversiteit aan dorpsvormen. Elke kern vraagt om een aparte benadering. Bij een verdere ontwikkeling moeten we eerst kijken naar wat Zeeland zo mooi maakt. De zee, de werking van de getijden, de fenomenale wolkenluchten met achter de dijken de vruchtbare grond, kleine nederzettingen, bomen en boerderijen. We moeten bezorgd zijn om de mooie dingen om ons heen en die goed en netjes onderhouden. De heer L.N. Labruyère, burgemeester van Brouwershaven, bestreed de regeltjes die de overheid stelt aan uitbreiding van kleine kernen. Als er gebouwd mag worden tot 1 boven de bevolkingsaanwas betekent dat zoiets als 4,1 woning per jaar. Dat leidt tot een ongewenste situatie. Ook bestreed hij de museummentaliteit van het beschermde stads- en dorpsgezicht. Naar zijn mening zorgen mensen die vanwege het mooie stadsgezicht naar Brouwershaven zijn komen wonen er met hun duimstokken voor dat de geboren en getogen inwoners van dit stadje niet meer in staat zijn een kamertje bij te bouwen als ze gezinsuitbreiding krijgen. Hij pleitte er voor ook pretentievol te kunnen bouwen en het tijdsbeeld van deze eeuw een plaats te kunnen geven binnen het beschermd dorps- en stadsgezicht. Na deze drie inleidingen was er onder voorzitterschap van de Zeeuwse senator drs. H. Eversdijk ruime mogelijkheid om met elkaar van gedachten te wisselen, van welke gelegenheid gretig gebruik werd gemaakt. Met dit symposium haakte de commissie Zeeland in op de discussie binnen Provinciale Staten van Zeeland over de groei van kleine kernen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten een notitie aan de Staten gezonden, waarin wordt gesteld dat de kwaliteit van de kleine kernen niet mag worden aangetast. Nieuwbouw moet beperkt worden tot open plekken in de bestaande bebouwing. Verder moeten bedreigingen zoals het tweede-woningbezit aangepakt worden aldus Gedeputeerde Staten. Heemschut blijft deze ontwikkeling kritisch volgen. PR-activiteiten Er is een heleboel tijd en energie geïnvesteerd in de organisatie van en de publiciteit rondom het geslaagde symposium Zicht op kleine kernen. Zowel regionale als landelijke media toonden hun belangstelling en publiceerden artikelen en interviews. Het streven blijft gericht op zo goed mogelijke contacten met de Heemschut-leden en verwante organisaties. Om tijdig op bedreigde situaties te kunnen reageren is de commissie sterk van de informatie uit deze contacten afhankelijk. Gelukkig zijn alle Zeeuwse regio's in de commissie vertegenwoordigd, maar het informatienetwerk zou nog fijnmaziger kunnen zijn. Het werken hieraan vraagt voortdurende aandacht. 34

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 36