verzocht een bouwhistorische documentatie op te stellen en de Stichting nog wat tijd te geven alternatieve plannen te formuleren. Vlist, vernieuwen brug Beijerseweg Het Hoogheemraadschap heeft een bouwvergunning aangevraagd voor de bouw van een prefab betonnen brug over de Ringvaart aan de Beijerseweg in Stolwijk ter vervanging van de oude brug. Deze brug, die in 1888 was gebouwd door ijzergieterij Prins van Oranje uit Den Haag, was eerder kapot gereden door een vrachtwagen. Door de Bond Heemschut is bezwaar gemaakt tegen de verleende bouwvergunning, omdat de oorspronkelijke brug deel uitmaakt van een hele serie gietijzeren bruggen over de vaart. Na de aanvraag voor de bouwvergunning is de brug voorgedragen voor opname op de rijkslijst van beschermde monumenten. De gemeente heeft echter het bezwaar- schrfit ongegrond verklaard en de bouwvergunning verleend. De resten van de oude brug kunnen niet worden gesloopt, omdat er nog geen sloopvergunning is aangevraagd. Wanneer deze sloopvergunning wordt aangevraagd, zal de Bond Heemschut zeker hiertegen bezwaar aantekenen. Dijkverzwaring De Coördinatiecommissie Dijkverzwaring (CCD) voor de provincie Zuid-Holland is een onafhankelijke adviescommissie die door de provincie is ingesteld. In de werkwijze van de commissie worden de belangen van alle betrokkenen bezien en zoveel mogelijk op elkaar afgestemd, waarbij in het advies wordt gestreefd naar concensus. De commissie heeft een onafhankelijk voorzitter en is samengesteld uit vertegenwoordigers van de departementen van Waterstaat, Landbouw en OC&W, alsmede vertegenwoordigers van provincie, waterschappen, gemeenten, bewoners en organisaties voor landschap, natuur en milieu en de Bond Heemschut. De heer drs. J.J. Bollebakker is permanent vertegenwoordiger van de Bond Heemschut. Hij wordt daarbij geassisteerd door mevrouw H.M. Schot- Van Wijngaarden (voor Papendrecht) en door mevrouwj. Loonstra, die een doctoraalscriptie aan dit onderwerp wijdt. Het jaar 1995 stond in het teken van de reactie op de overstromingen en de noodwetprocedure. Deze speelde in Zuid-Holland voornamelijk aan de zuidelijke Lekdijk vanaf Vianen tot aan Lexmond en aan de noordelijke Merwededijk zowel ten oosten als ten westen van Gorinchem. Eén van de belangrijkste gevolgen van die wet betrof de bekorting in procedures. Hierdoor moesten in de rapportages ook landschaps-, natuur- en cultuurwaarden vrijwel definitief worden opgenomen. Dat vereist veel onderzoek in een kort tijdsbestek. Om dat te realiseren hebben de betrokken waterschappen - het polderdistrict Tieler - en Culemborgerwaarden en het Hoogheemraadschap van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden - gespecialiseerde bureaus aangetrokken. Voor de gebouwde omgeving is gekozen voor het Bureau voor architectuur, restauratie en onderzoek ir. E.J. Brans te Den Haag en voor het landschap mevrouw ir. A.E. Kolff BNT BNS te Delft. Deze complementaire benadering heeft tot overtuigende resultaten gevoerd. Er is door beide bureaus gedegen onderzoek verricht dat resulteerde in uitgebreide inventarisatie en waarderingen die bij de afweging werden gehanteerd en inhoudelijk beargumenteerd. Alle panden en landschapselementen zijn in de inventarisatie betrokken. Bij de waardering worden - naast monumentale waarden en beeldbepalingsaspecten - wegingsfactoren voor beeldkwaliteit en cultuur historische aspecten gehanteerd. Het uitgangspunt was steeds handhaving van massa, ruimte en ensemble enerzijds onder inachtneming van continuïteit en karakteristiek, anderzijds door versterking en benutting van de aanwezige ruimtelijke elementen. Deze benadering vormde voor het Hoogheem raadschap verder uitgangspunt en wordt door de Bond Heemschut onderschreven. De technische beoordeling van de Bond Heemschut is gemaakt door de heer A.C. Bitter, technisch adviseur van de provinciale commissie Zuid-Holland. Met hem zijn alle deeltrajecten geïnspecteerd en de verschillende besprekingen met de overheden gevoerd. Het overleg met het Hoogheemraadschap van de Alblasserwaard en Vijfheerenland, waarbij de heren ing. K. de Graaf en ir. W.G. Epema voor het Hoogheemraadschap optraden, was bijzonder constructief; er werd algehele overeenstemming bereikt. In Vianen is het overleg gevoerd met de historische vereniging en de gemeente, vertegenwoordigd door de loco-burgemeester mevrouw Th.M. Schaafsma. Dat overleg, waarbij aanvankelijk de standpunten van de gemeente en Heemschut diametraal tegenover elkaar leken te staan, is in consensus geëindigd. Er is gekozen voor handhaving en versterking van het dijkprofiel, het handhaven van de huizen in de teen van de dijk en herbouw van het beeldbepalende hoekhuis gelegen aan de waterzijde van de fraaie stadspoort. Een landschappelijk probleem lag bij Lexmond, waar een hoogstammige, landschapsbeeldbepalende, buitendijkse boomgaard dreigde te verdwijnen. Deze blijft nu behouden. Het derde knelpunt dat veel hoofdbrekens heeft gekost, lag bij de noordelijke Merwededijk in Hardinxveld-Giessendam aan de grens van het historisch landschappelijk belangrijke natuurgebied De Havelingen waar veel trekvogels overwinteren. In een bocht van de dijk stond een klein negentiende-eeuws arbeidershuisje, weliswaar geen monument, maar wel in hoge mate beeldbepalend. Na zeer langdurige en uiterst zorgvuldige afweging is de keuze niet gevallen op handhaving, doch op het geven van prioriteit aan het scheppen van nieuwe zichtlijnen op de rivier en het natuurgebied. Het jaar kan worden afgesloten met de constatering dat de noodwet op de hier genoemde plaatsen niet de slechtste wijze van aanpak is geweest. Vooral de inschakeling van voornoemde externe deskundigen bleek effectief, enerzijds door aanzienlijke 29

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 31