Rozendaal, Imbosch Op 6,5 km ten noorden van het kasteel Rosendael ligt temidden van bos en hei het 18de-eeuwse gehucht Imbosch, indertijd gesticht als ontginningskern voor de bosaanleg op wat toen uitsluitend hei was. Het vormt thans een van de laatste specimina van een nederzettingsvorm die eertijds veel voorkwam. De eigenaar, de Vereniging Natuurmonumenten, wilde de nederzetting doen afsterven door het achterwege laten van onderhoud en het weren van iedere vorm van occupatie. Inmiddels lijkt er zich een kentering voor te doen in deze wel erg eenzijdige natuur- beheersvisie waardoor de kansen tot behoud zijn gestegen. Heemschut beperkt zich tot het op enige afstand waken om in te kunnen vallen als dat nodig is. Wageningen, Bassecour Na het realiseren van een nieuwbouwproject van de Belgische architect Vandenhove, dat nodig zou zijn om voor het behoud van het voormalige hoofdgebouw van de Landbouwuniversiteit fmanciëel draagvlak te verzekeren, is er voor dit hoofdgebouw zelf een plan ontwikkeld dat neerkomt op een onherkenbare verminking. Heemschut heeft zich ervoor ingespannen te doen kiezen voor een van de twee alternatieven, die het gebouw meer in zijn waarde laten. De ontwikkeling wordt nauwlettend gevolgd. Winterswijk, Tricotfabriek Het jarenlange touwtrekken om behoud of sloop van de voormalige Tricotfabriek in Winterswijk heeft voorlopig een 'happy end' gekregen met de bestemming in maart '95 van het markante gebouw tot stadskantoor. Ook de rijksmonumentenstatus is weer in beeld nu uit diverse onderzoeken blijkt dat de gedeeltelijkuit 1912 daterende spoelerij van architect A.G. Beltman één van de eerste toepassingen is van betonskeletbouw in Nederland. Heemschut, dat zich van begin af aan voor behoud van het complex heeft ingezet, kreeg voor haar acties ruime aandacht in de pers, onder andere vijf pagina's in het blad Open Monument (nr. 4) van de VOM. Heemschut blijft waakzaam nu de restauratie en verbouwing aan de orde zijn en het fabrieksterrein wordt heringericht. Winterswijk, Scholtenbrug Het direct tegen het centrum gelegen en zeer markante groengebiedje langs de Whemerbeek is door de gemeenteraad nabij de Scholtenbrug aangewezen als plaats voor woningbouw in vier verdiepingen en een grootschalige parkeervoorziening. In het vervolg op de inspraakreactie op het structuurplan van 1991 bepleit Heemschut de uiterst markante waarde van het gebied behoorlijk te onderzoeken en te doen uitmonden in een beeldkwaliteitsplan. Vervolgens zou dit ten grondslag moeten liggen aan de verdere ontwikke lingen. Heemschut is met enige groepen verontruste burgers gesprekspartner voor het gemeentebestuur. Wychen, vernieuwing centrum Bij de vernieuwing van het centrumgebied blijkt dat er wordt gewerkt naar een bestemmingsplan dat te 19 Tricotfabriek te Winterwijk

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 21