Maldencentrum Een bestemmingsplan voor het centrum van Malden (gemeente Heumen), dat te weinig rekening houdt met wat er van het oude dorpshart nog over is, werd door Gedeputeerde Staten in eerste instantie niet goedgekeurd. Vervolgens werd het plan bijna identiek opnieuw in de procedure gebracht, maar nu met de motivatie van een sociografisch onderzoek, dat echter weer aanknopingspunten biedt voor nieuw bezwaar. Samen met een groep bewoners samen wordt gezocht naar wegen om de weifelende publieke opinie te winnen voor het behoud van de identiteit van het dorp. Nijmegenklooster Albertinum Het naar ontwerp van H. Bijlard en K. van Geyn (bureau Ed. Cuypers) in 1930-1932 gebouwde klooster aan de Heyendaalseweg is onlangs door de paters dominicanen verkocht aan een project ontwikkelaar. Dit gemeentelijke monument krijgt als nieuwe bestemming kamerbewoning. Voor de grote vertrekken op de begane grond en voor de bijzonder fraaie kapel wordt naar een andere bestemming gezocht. Enige aanpassingen zullen noodzakelijk zijn. Omwonenden en onder andere ook Heemschut waren uiterst bezorgd om de kloostertuin. In deze tuin, waar volgens een oud bestemmingsplan 30% bebouwing mogelijk was, wilde de nieuwe eigenaar drie appartementencompexen bouwen. De gemeente is uiteindelijk onder druk van de belanghebbenden hiermee niet akkoord gegaan en heeft de tuin zelfs op advies van de monumentencommissie op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. De nieuwe eigenaar gaat in beroep. Nijmegen, bestemmingsplan Kwakkenberg Het nieuwe Bestemmingsplan Kwakkenberg 1994 werd in februari 1995 door de gemeenteraad vastgesteld. Het bestemmingsplan wil hoofdzakelijk verdergaande kavelsplitsing in een overwegend bosachtig gebied, met grote villa's op grote kavels, tegen gaan. Echter op het perceel Bergweg 4 zou de weg vrijgemaakt worden voor de bouw van twee appartementencomplexen, die in schaal duidelijk zouden detoneren en de landschappelijke belevings waarde op een negatieve wijze zouden beïnvloeden. Onder andere Heemschut en de plaatselijke historische vereniging tekenden tegen dit onderdeel gezamenlijk bezwaar aan bij Gedeputeerde Staten, die het bestemmingsplan vervolgens ten aanzien van dit perceel gewijzigd vaststelde. Nijmegen, Brakkenstein In de wijk Brakkenstein dreigt door de komst van een (wellicht grootschalig) zorgcentrum een aantal karakteristieke gebouwen te verdwijnen, waaronder het verenigingsgebouw Roomsch Leven, een tweetal scholen en een voormalig kloostertje. De panden dateren allen uit de jaren twintig en dertig van deze eeuw. Tezamen vormen ze een zeer aardig ensemble midden in de wijk, tegenover de kerk. Heemschut heeft in een gezamenlijke actie met de historische vereniging bij de gemeente gepleit voor het opstellen van een beeldkwaliteitsplan dat als basis zou moeten dienen voor verdere stedebouwkundige ontwikkelingen. Oene, Diakoniehuisjes De in 1994 begonnen strijd om het behoud van een beeldbepalend gemeentelijk monument aan de Dominicaner klooster Albertinum te Nijmegen (foto van net na de voltooiing) 17

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 19