aan het Huis Hengelo en tussen circa 1900 en 1950 aan het bedrijf Heemaf. Bij de bouw van dit bedrijf is ongetwijfeld veel van wat de grond herbergde verloren gegaan, maar er is tevens ontzettend veel bewaard gebleven, zoals de fundamenten van het genoemde Huis Hengelo. Verder werden onder meer bijzondere stenen, botten en aardewerken scherven uit de Romeinse tijd opgegraven. Ook in 1995 wees de commissie Overijssel B&W van Hengelo meermalen op het historische belang van het Heemaf-terrein. Het terrein heeft als bestemming woningbouw. Heemschut heeft er echter steeds voor gepleit het terrein aan te merken als gemeentelijk monument, in de vorm van een archeologische vindplaats. Excursie De excursie vond in 1995 plaats op 14 oktober en leidde naar de Overijsselse hoofdstad Zwolle. Het was een zeer geslaagde dag waarop zo'n veertig leden hun opwachting maakten. De Vrienden van de Stadskern verzorgden een rondleiding door de fraaie Hanzestad, die voor de vergaderingen de thuisbasis vormt voor de provinciale commissie Overijssel. Externe contacten Aan het leggen van contacten en het uitbreiden van het netwerk besteedde de commissie Overijssel van Heemschut ook in 1995 veel aandacht. Een belangrijke stap daartoe vormde een bijeenkomst op 11 november in Rijssen, waarvoor de commissie een honderdtal personen en organisaties uitnodigde. Hoewel de opkomst tegenviel, komt er een 'follow-up' in de vorm van een nieuwsbrief die naar aanleiding van de commissie-vergaderingen wordt verstuurd aan de eerder uitgenodigde personen en organisaties. Tezijnertijd zou dan opnieuw een bijeenkomst kunnen worden gepland. Voor dit project heeft de commissie Overijssel van de provincie een subsidie gekregen van vijfduizend gulden. Naar aanleiding van de bijeenkomst op 11 november werd een eerste nieuwsbrief verzonden. Deze brief kreeg de vorm van een mailing en ging vergezeld van het decembernummer van het tijdschrift en een Heemschut-folder. In de brief riep Heemschut organisaties in Overijssel op om de provinciale commissie in te schakelen als zich specifieke bedreigende situaties voordoen. Heemschut hoopt zodoende het Overijsselse netwerk van monumenten- zorgers te versterken. Eén en ander krijgt in 1996 een vervolg. GELDERLAND Adres secretariaat Guyotstraat 1 6524 AVNijmegen Samenstelling van de commissie mr. W.W. Hopperus Buma, voorzitter mw. drs M. Jetten, secretaris drs. G.J. de Maret Tak, penningmeester drs. V.M.J.A.N. Collette A.A.E.M. Gijsbers J.A. Hanse R. Lureman M. Niemeijer R.E. Reissenweber ir. G.G.L.M. Cremers, technisch adviseur mw. Ch.G. Rambonnet-Sloet van Oldruitenborgh, PR-medewerker Mutaties in de commissie In het verslagjaar 1995 onderging de commissie enige wijzigingen. De heer Hanse verliet de commissie en de heer R. Siebers trad toe. Laatstgenoemde is speciaal aangetrokken voor de dijkverzwarings- problematiek in Gelderland en daarbuiten. De sinds medio 1994 openstaande vacature voor een tweede technisch adviseur is nog steeds vacant. Vergaderingen De provinciale commissie Gelderland vergaderde in 1995 zeven-maal, te weten op 9 januari, 7 maart, 9 mei, 13 juni, 11 september, 30 oktober en 19 december. In een enkel geval werd een DB-vergadering gehouden ter voorbereiding. Gevallen Rivierdijken Eind januari 1995 werd bijna het hele rivierengebied ontruimd omdat de dijken het dreigden te begeven. De roep om een snelle rivierdijkverzwaring steeg. Natuurlijk komt de veiligheid van mens en dier op de eerste plaats. De bezorgdheid, dat onder druk om die veiligheid te bereiken het cultuurhistorische erfgoed erbij zou inschieten, was niet ongegrond. Gelukkig zijn na de eerste paniek de zogenaamde Landschappelijke, Natuur- en Cultuurhistorische (LNC) waarden in de toen ingestelde Noodwet opgenomen. Ook de aanbevelingen van de commissie Boertien moesten worden nageleefd. Voor de instelling van de Noodwet waren al veel dijkvakken wat betreft besluitvorming in een laatste fase en al gedeeltelijk onderworpen aan een milieu-effectrapportage. Bij deze dijkvakken is dan ook zorgvuldig omgesprongen met de LNC waarden. Helaas lieten de dijkvakken waar de besluitvorming niet of nauwelijks was gestart een ander beeld zien. 15

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 17