Rijperkerk, Nijlandsweg 12-14 Aan de Nijlandsweg nummers 12 en 14 staat een boerderij met hooischuur (beschermde rijks monumenten). Het boerderijencomplex bestaat uit een kop-romp- boerderijtje, een zogenaamde blokschuur, een arbeiderswoning en een veeschuurtje. Het geheel is nog in hoge mate origineel, karakteristiek voor de streek, met hoge zeldzaamheidswaarde. De panden worden niet, althans, zeer slecht door de eigenaren onderhouden en de hooischuur staat inmiddels op instorten. De door de eigenaar aangevraagde sloopvergunning is geweigerd. De commissie heeft over deze zaken contact opgenomen met de gemeente (zowel mondeling als schriftelijk) en deze heeft de betrokken eigenaar uiteindelijk aangeschreven op grond van de Woningwet, Zowel de commissie als de gemeente twijfelen eraan of in het onderhavige geval de aanschrijvingsprocedure positief effect zal hebben. De commissie heeft in dit geval in nauw contact met plaatselijk betrokken particulieren en monumenten zorg actie ondernomen. Ook in de provinciale pers is over het onderhavige geval uitvoerig geschreven. Ijlst, bestemmingsplan Ruiterpolder Het gaat om het bestemmingsplan Ruiterpolder te Ijlst. Het betreft een uitbreiding van Ijlst (woonwijk). De commissie heeft met de gemeente contact opgenomen en het blijkt dat er een structuurplan in uitvoering is, maar dat er geen concrete bestemmings plannen liggen. De commissie besluit vooralsnog geen nadere actie te ondernemen, maar de kwestie wel in de gaten te houden. De commissie heeft zich reeds enkele jaren geleden over het structuurplan gebogen en had daar destijds geen overwegende bezwaren tegen. De commissie staat op zich niet negatief tegenover de plannen voor de uitbreiding. Bij meerdere gevallen is de commissie actief geweest, maar niet steeds heeft zij in dat verband actie behoeven te ondernemen. Het betrof hier gevallen in Heereveen, Joure, St. Nicolaasga, Bolsward, Leeuwarden en Drachten. Voorts is enkele malen gereageerd op beleids voornemens van de provincie onder andere ten aanzien van de herverdeling van besteding van gelden uit het provinciale subsidiefonds voor (onderhoud van) Monumenten. Ook wordt de commissie nog steeds door derden benaderd met betrekking tot gevallen waaruit de commissie afleidt dat zij in kringen van cultuurbehoud in Friesland steeds grotere bekendheid geniet. Met betrekking tot de discussie over Windstreek, een streekplan-uitwerking over windenergie in Friesland, kon de commissie zich conformeren aan de kritiek die vanuit welstandszorg op de plannen is geleverd en die ten dele overeen kwam met de resultaten van de discussie-avond over landschap(szorg) zoals onder het hoofd PR-activiteiten staat beschreven. Mede naar aanleiding van die avond, is een werkgroep tot stand gekomen vanuit de provinciale commissie enerzijds en het Fryske Gea anderzijds om de mogelijkheid te onderzoeken in Friesland tot expliciet geformuleerd landschapsbeleid te kunnen komen. PR-activiteiten Ook in 1995 was de PR-functie binnen de commissie vacant. Met name hierdoor hebben de activiteiten van de commissie zich voornamelijk afgespeeld in de gevallensfeer. Een uitzondering daarop was de studie-avond die de provinciale commissie heeft belegd onder de titel Wordt het cultuur-historisch landschap in Friesland wel in voldoende mate beschermd? Vertegenwoordigers van bedrijfsleven (Haarkens, VNO-Noord), wetenschap (Schroor; historisch geograaf) en bestuur (Beks; afd. Ruimtelijke Plannen der provincie) hebben voordrachten gehouden. In het tijdschrift van Heemschut is daarover gerapporteerd. Niet onvermeld mag blijven dat op 1 november de jaarlijkse Heemschut Persprijs werd uitgereikt door de Commissaris van de Koningin in Friesland, de heer Hermans, aan de architectuurjournalist Kingma van de Leeuwarder Courant. 11

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 13