excursiegangers de provincie in, met als doelen de Pieterskerk in Loppersum, de Menkemaborg in Uithuizen, en het raadhuis van Berlage en de oude sluizen aan het wad te Usquert. Het Provinciaal Bestuur van Groningen was zo genereus voor deze excursie 150 exemplaren van het boek Groningen, gids voor cultuur en landschap beschikbaar te stellen. Verdere ondersteuning werd verkregen van Uitgeverij Regioprojekt, Stichting Noorderbreedte, Stichting Oude Groninger Kerken en het Rondleidersteam van de Groninger Stadskerken. Groningen-nummer Heemschut Ter gelegenheid van de landelijke excursie in Groningen kwam er in augustus een speciaal Groningen-nummer uit van het tijdschrift Heemschut. Het themanummer behandelde, naast artikelen die direct met de excursie te maken hadden, ook meer beschouwelijke onderwerpen, zoals visies op de architectuur van het nieuwe Groninger Museum. Voor dit themanummer verleende het Prins Bernard Fonds 3000 gulden subsidie. Het eerste exemplaar van het tijdschrift werd tijdens een feestelijke bijeenkomst op 23 augustus in de lusthof van de Menkemaborg te Uithuizen door secretaris, dr. Ph.M. Bosscher, uitgereikt aan de voorzitter van de Stichting Oude Groninger Kerken, de heer H.G. de Olde. Met deze uitreiking aan de voorzitter van een particuliere monumenten organisatie wilde Heemschut wijzen op het belang van het particulier initiatief in de Nederlandse monumentenzorg. Raadhuis te Usquert van Berlage (foto ca. 1930) FRIESLAND Adres secretariaat Postbus 462 8901 BG Leeuwarden Samenstelling van de commissie drs. J.C. de Kroon, voorzitter mr. H. de Boer, secretaris B. Adema, penningmeester drs. R.P. van Huiten mw. drs. H. van der lest mw. drs. R. Mulder-Radetzky P. Prins, technisch adviseur Mutaties in de commissie In 1995 zijn er geen wijzigingen in de samenstelling opgetreden. Vergaderingen De commissie vergadert in de regel maandelijks op de eerste woensdag. In het verslagjaar is negenmaal vergadert, en wel op 14 februari, 29 maart, 3 mei, 14 juni, 19 juli, 6 september, 4 oktober, 8 november en 6 december. De heer mr. W.W. Hopperus Buma woonde namens het hoofdbestuur en de heer drs. J.P.J. van der Haagen namens het landelijk bureau incidenteel de vergaderingen van de commissie bij. Gevallen Beetgumermolen, uitbreidingsplannen Het gaat in dit geval om de uitbreidingsplannen van hèt dorp Beetgumermolen in het gebied tussen Beetgum en Beetgumermolen. Het is de bedoeling van de gemeente Menaldumadeel in dit gebied zo'n vijftien a dertig woningen te realiseren voor de komende tien jaar. In het betreffende gebied komen monumentale waarden voor (vroeger bevond zich ter plekke Groot Terhorne waarvan thans nog enkele waterpartijen aanwezig zijn). De planologische procedure begint naar alle waarschijnlijkheid begin 1996. Mede gelet op het stadium waarin de plannen verkeren (informatie van de gemeente), acht de commissie het op dit moment prematuur zich officieel met de zaak bezig te gaan houden. De commissie blijft de ontwikkelingen wel volgen. Voorts is er plaatselijke een stichting in het leven geroepen die zich beijvert dit gebied niet te laten bebouwen. Dokkum, bouwplan stadsvilla 's in het bestemmingsplan De Omloop Het verzet tegen de plannen (onvoldoende samenhang met de nabijgelegen historische binnenstad) is begin 1995 voortgezet. Nadat enkele ondergeschikte 9

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1995 | | pagina 11