I Voorwoord De decentraal opererende vereniging Bond Heemschut blijkt naadloos aan te sluiten op het experiment met een decentrale ondersteuningsstructuur op het gebied van de monumentenzorg. In het door onze provinciale commissies opgebouwde netwerk van betrekkingen past deze proef uitstekend: om samen met andere organisaties van het particuliere initiatief, met de provincies, de gemeenten en de regio-consulenten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (hierna: RdMz) onze expertise in te brengen om zo de kwaliteit van de decentrale monumentenzorg te bevorderen. De wat ouderwets klinkende naam Bond (Heemschut) blijkt weer springlevend en in navolging van de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond, de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond (hierna: KNOB) en andere Bonden, zullen wij onze naam niet wijzigen: de Bond Heemschut is immers een begrip in Nederland. Door de jojeuze entree van de Vereniging Open Monumenten werd ook onze vereniging door de directeur van de RdMz uitgenodigd het huidige bewakings- en beschermingssysteem in een beleidsnota uit te schrijven, opdat er in confrontatie met andere organisaties op het gebied van de monumentenzorg duidelijkheid ontstaat over de verwezenlijking van de doelstelling en er geen taken dubbel worden gedaan. Bij de feestelijke oprichting van de Vereniging Open Monumenten heb ik de wens uitgesproken dat deze nieuwe organisatie in staat zou zijn de monumenten onder een breed publiek te promoten, ten voordele van de reeds jaren bestaande organisaties. Heemschut blijft het beschermingswerk doen in woord - door de uitgave van een tijdschrift - en in daad - de acties, onze conspiraties te velde! Van harte werken wij met andere organisaties samen met behoud van onze verantwoordelijkheid en opdracht krachtens onze doelstelling: met de KNOB werkt Heemschut een concreet samenwerkingsmodel uit, voorbereid door een gezamenlijke werkgroep; met de Monumentenwacht is afgesproken om in de provinciale commissies van Heemschut voortdurend te rapporteren over 'gevallen'; met de consulenten van de regio-service van de RdMz gaat eveneens een structurele samenwerking ontstaan, werd afgesproken. Dit verslagjaar werd een lezerskring-onderzoek gehouden door het Bureau Research Marketing te Heerlen. Elders in dit verslag wordt uitvoerig ingegaan op de resultaten. Wel moet worden vermeld dat ons tijdschrift Heemschut zeer gedegen wordt gelezen door onze leden en dat de inhoud hooglijk wordt gewaardeerd. Het aantal leden van onze vereniging stijgt nog steeds. Daar verheugen wij ons over; de acties om meer leden te werven door middel van ons tijdschrift gaan gestaag door, met wisselend resultaat. Het beschermingswerk van de Bond Heemschut blijft een spannende en tijdrovende bezigheid. Daarom dank ik een ieder die eraan heeft bijgedragen dit verslagjaar wederom succesvol te laten verlopen. J. Franssen voorzitter 2

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 4