bewaken van de monumentale-ruimtelijke waarden en het registreren van bij hen binnenkomende meldingen. De reeds bestaande locale en regionale verenigingen en stichtingen, de leden van de Bond Heemschut, en de plaatselijke pers zullen de informatiebronnen moeten zijn t.b.v. een optimaal bewakingssysteem. Deze bewakingsopzet met bijbehorend goed werkend meldingssysteem zal het noodzakelijk maken dat de Heemschutcommissies en haar leden bereikbaar, gemotiveerd en goed geëquipeerd zijn. Voor een goede informatieverschaffing zijn nauwe contacten met de monumentenwachters, de leden van welstands- en monumentencommissies en vooral ook de regio-medewerkers van de RdMz, gelet op de nieuwe taakstelling en de herziene organisatie na de decentralisatie, onontbeerlijk. Er zullen goede afspraken met betrokkenen moeten worden gemaakt over het hoe, wanneer en waarover informeren van de desbetreffende Heemschutcommissies. Bescherming Voor een slagvaardig 'Heemschut in actie' zijn goed uitgeruste provinciale of gewestelijke Heemschut commissies nodig, die beschikken over de vereiste beschermingsdeskundigheden en over behoorlijke financiële vergoedingsregelingen ten behoeve van kerntaken vervullende leden. De commissies zullen moeten beschikken over deskundigheid op het gebied van het ruimtelijk beleid, de ruimtelijke relevante wet en regelgeving, architectuur en (stede)bouw- geschiedenis en de historische geografie. De commissies zullen telkenmale op grond van het feitensubstraat ervoor dienen te zorgen dat bedreigde objecten of structuren ter plaatse worden verkend; dat schriftelijk of mondeling wordt geadviseerd aan de bevoegde instanties; dat wordt overlegd; hoorzittingen worden bijgewoond; dat inspraak-, bezwaar- en beroepsprocedures worden gevoerd en dat goede dossiervorming tot stand komt. Voorwaarden Deze veelomvattende bewakings- en beschermingstaak noopt tot uitbreiding van het aantal actieve deskundige commissieleden en vooral van het aantal technisch adviseurs per commissie, alsook tot een versterking en uitbreiding van de commissiesecretariaten. Een goed geëquipeerd beleidssecretariaat en een administratief secretariaat per commissie met een behoorlijke financiële vergoedingsregeling ligt in de rede. Behalve voor de bewakende en actievoerende taak zullen de commissies eveneens over leden moeten beschikken die voor publicitaire vervolgactiviteiten zorg zullen dragen vooral gericht op de media en het tijdschrift Heemschut. Dit alles zal ertoe leiden dat uit gemotiveerde en deskundige vrijwilligers bestaande Heemschut commissies, met vertegenwoordigingsbevoegdheid en met landelijke coördinatie en begeleiding,' en goede financiële vergoedingsregelingen voor daarvoor in aanmerking komende kernleden, vaker formeel en informeel zullen kunnen interveniëren tot bescherming en behoud van onze cultuurmonumenten in de ruimste zin, vaker zullen kunnen adviseren aan beleidsmakers en particuliere belangenbehartigers en intensievere contacten met provinciaal en regionaal werkzame ambtelijke en particuliere monumenten- zorgers zullen kunnen onderhouden. Het College van technisch adviseurs zal met de technisch directeur een grotere expertisebevorderende rol gaan vervullen. Het landelijk bureau zal voor de coördinatie en procesbegeleiding versterking behoeven met deskundigheid op het terrein van het (ruimtelijk) bestuursrecht, de (stede)bouwgeschiedenis en de historische geografie. Een nauwe samenwerking zal worden nagestreefd door de provinciale commissies met o.m. de regio consulenten van de RdMz, de Monumentenwachten in de provincie en de afdelingen van de provincies en gemeenten, belast met de monumentenzorg. Voor de wetenschappelijke component van het beschermingswerk zal de relatie met de KNOB worden geïnstitutionaliseerd. Voor de communicatie met de leden van de Vereniging, voor het bewustmaken van het publiek en voor het voorlichten, kritisch beschouwen en journalistiek begeleiden van acties en processen, is het tijdschrift van de Bond Heemschut van essentieel belang. Gelet op het feit dat Heemschut een vrijwilligers organisatie blijft, die een fijnmazig netwerk opbouwt om adequaat te kunnen reageren, is het van belang de toerusting voor de vrijwilligers goed te verzorgen. Een zodanig particulier landelijk netwerk van bewaking en systeem van bescherming zal kunnen bewerkstelligen dat de cultuurhistorische component in de gebouwde omgeving zowel in het architectuurbeleid als de ruimtelijke gevallen tot uitdrukking kan worden gebracht. Heemschut acht zich verplicht deze taken te blijven vervullen en met élan uit te breiden en uit te bouwen. 41

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 43