VI College van technisch adviseurs Algemeen Bewakings- en beschermingsbeleid Samenstelling van het College van technisch adviseurs mr. E. Dienaar, voorzitter drs. J.P.J. van der Haagen,plv. voorzitter ir. L.W. Barneveld, Groningen P. Prins, Friesland ing. Sj. Jantzen, Drenthe ing. L.S. van Leeuwen, Overijssel ir. G.G.L.M. Cremers, Gelderland ing. A. Reitsma, Gelderland ing. P.D. van Vliet, Utrecht ing. A.L. Lourijsen, Noord-Holland A.C. Bitter, Zuid-Holland ir. F.H. Goppel, Zuid-Holland ing. P.C. Ingen-Housz, Zeeland ing. L. de Visser, Noord-Brabant ing. H.H.M. Strijbos, Noord-Brabant ir. K.J.C. Merks, Limburg Mutaties in het College van technisch adviseurs In het verslagjaar trad ing. A. Reitsma te Nijmegen af als technisch adviseur van Gelderland; vooral zijn buitengewone inzet voor het behoud van cultuur waarden in het Gelderse rivierenland in het kader van de dijkversterkingen mag niet onvermeld blijven. Ing. P.C. Ingen-Housz te Koudekerke beëindigde zijn technisch adviseurschap voor Zeeland. In beide vacatures kon nog niet worden voorzien. Vergaderingen De technisch adviseurs kwamen te Amsterdam in vergadering bijeen op 11 januari, 22 maart, 23 juni, 20 september en 13 december. Als Heemschut een ruimtelijk manifeste cultuuruiting historisch waardevol acht, beschouwt Heemschut deze cultuuruiting als een cultuurmonument. Zowel objectgericht als gebiedsgericht wordt door Heemschut zowel bewakend als beschermend opgetreden om instandhouding van deze cultuurmonumenten te bewerkstelligen. Deze doelstelling bepaalt de werkzaamheden van de provinciale commissies, van de technisch adviseurs en van het College van technisch adviseurs. In 1994 stonden de vergaderingen van de technisch adviseurs vooral in het teken van de actiepunten vermeld in Heemschut's meerjarige beschermings beleidsplan: bevordering van goed gemeentelijk monumenten- en welstandsbeleid, bevordering van hergebruik van historisch waardevolle panden, versterking van het beleid inzake historisch- geografisch waardevolle objecten en structuren en van cultureel historisch waardevolle landschappen. Problematische gevallen waarmee de provinciale commissies werden geconfronteerd werden door de technisch adviseurs ingebracht en kritisch besproken. Samenwerkingsmogelijkheden tussen de Bond Heemschut én de RdMz kwamen op de vergadering van 23 juni aan de orde in aanwezigheid van ir. J.C. 't Hart, hoofd van de regio-service, en de heer P. Wery van de RdMz. Ook de stand van zaken t.o.v. het Strategisch Plan voor de Monumentenzorg, het Monumenten Selectie Project en de rivier- dijkversterkingen passeerde de revue. Op 13 december werd er langdurig van gedachten gewisseld over de door Heemschut te volgen beschermingsstrategie in het algemeen. Dit naar aanleiding van een, zonder noemenswaardig resultaat, langdurig en intensief pogen van de kant van de commissie Heemschut-Groningen om een beter planologisch en stedebouwkundig monumentenzorgbeleid tot stand te brengen. Algemeen gezegd tracht de Bond Heemschut zijn doel te bereiken door: 1 het beïnvloeden van beleidsvormings- en besluitvormingsprocessen zowel met betrekking tot de ruimtelijke ontwikkeling van historisch waardevolle gebieden, als ook met betrekking tot historisch waardevolle objecten (historisch-geografische en, stedebouwkundig- historische zaken en architectuurhistorische zaken); 2 alertheid ten aanzien van alle ruimtelijke ontwikkelingen en plannen (bestemmingen, bouwen, slopen, her-inrichten, aanleggen etc.) en daaruit voortvloeiende gevolgen voor de cultuurhistorische karakteristiek van stad, dorp, infrastructuur of landschap; 3 advisering aan derden inzake beschermingsacties van cultuurhistorisch waardevolle ruimtelijke structuren en objecten; 39

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 41