Van Abbemuseum voert Heemschut actie tegen het door de minister genomen besluit niet over te gaan tot plaatsing van het museum van Kropholler op de rijkslijst. Het wachten is nu op de uitspraak van de rechter. Etten-Leur, Lange Brugstraat 26-28 In oktober is de commissie gebleken dat bij de door de Woonstichting Etten-Leur ingestelde AROB- procedure de gemeente in het gelijk is gesteld. De Woonstichting beraadt zich thans op een nieuw aangepast plan. Geldrop, fabrieksterrein Molenstraat Monumentwaardige fabrieksgebouwen op het terrein aan de Molenstraat hebben in het voorgestelde bestemmingsplan een beschermde status gekregen. Het plan moet nog worden goedgekeurd. Gemert, begraafplaats In Gemert onstond het plan de begraafplaats, gelegen in een cultuuurhistorisch waardevol gebied, uit te breiden. Deze eerste aantasting van het gebied dreigde de toon te zetten voor verdere plannen in die richting. Het aanvankelijk door Heemschut gemaakte bezwaar werd ingetrokken op de voorwaarden dat de inrichting van de begraafplaats het gebied zo weinig mogelijk zou aantasten en dat de verzekering zou worden gegeven dat de bestemmingsplannen die het overige gebied betreffen, gericht zouden worden op bescherming. De technisch adviseur van de commissie nam zitting in een begeleidingscommissie en trok.zich hieruit terug toen aan de voorwaarden was voldaan. Gemert, Bindereind Een invulling van een open plek in een straatwand die bijdraagt aan de karakteristiek van Gemert, past naar de mening van de plaatselijke heemkundekring niet in het straatbeeld. Omdat alle procedures formeel correct zijn verlopen en de plannen in een eindfase verkeren, onderneemt Heemschut geen actie. Helm,ond, bestemmingsplan Overbrug Nabij een rijksmonument, een kasteelboerderij en het aansluitende kasteelterrein, is een bestemmingsplan in procedure dat het omringende gebied en daarmee het monument bedreigt door de aanleg van een golfterrein. Bezwaren van Heemschut bij de gemeente en Gedeputeerde Staten zijn in procedure. Neerkant (gemeente Deume), parochiehuis Een voormalig parochiehuis dreigde te worden gesloopt, omdat er geen zinvolle bestemming voor kon worden gevonden. Met hulp van Heemschut heeft in Neerkant de overtuiging post gevat dat het gebouw van rond de eeuwwisseling beeldbepalend is voor de kern van Neerkant en dat het behouden dient te blijven. Inmiddels heeft het College van B&W het gebouw kunnen verkopen aan een gegadigde die er appartementen in wil vestigen, onder de voorwaarde dat het aanzien van het gebouw blijft behouden. Oirschot, stadsvernieuwingsplan Kanunnikensteeg Bezwaren van Heemschut, de plaatselijke Heemkunde kring, de gemeentelijke monumentencommissie en de Rijksdienst voor de Monumentzorg hebben geleid tot beperking van de toegestane bouwhoogte van het stadsvernieuwingsplan. Daarmee is zeer ten dele tegemoetgekomen aan de bezwaren tegen de grootschaligheid van de inrichting van het gebied. Verdere actie wordt niet ondernomen. Oudenbosch, Latijnse School Het College van B&W heeft bouwvergunning verleend voor het maken van een onderdoorgang. Hiermee is het directe gevaar voor sloop van de Latijnse School, Markt 68, bezworen. De door de Bond Heemschut ingestelde AROB-procedure is echter nog niet gestopt. De commissie wacht een schriftelijke bevestiging van de intrekking van de sloopvergunning af. Dit is het College van B&W in november verzocht. Op dit: verzoek is nog niet gereageerd. Oijen, kasteel Na actie van Heemschut en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is het kasteelterrein aan een nieuwe eigenaar overgedragen, die de grote archeologische waarde van het terrein moet respecteren. Riel (gemeente Eindhoven), Beschermd Dorpsgezicht Heemschut ondersteunt de actie van de bewoners van Riel tot het opstellen van een nieuw bestemmingsplan. Raamsdonk, Heereplein 1 Het pand Heereplein 1 heeft het laatst gediend voor de huisvesting van de Gemeentelijke Sociale Dienst en wordt thans, volgens nog onbevestigde berichten, met sloop bedreigd. Het College van B&W is in december schriftelijk verzocht om de commissie over de plannen met betrekking tot dit gebouw nader te informeren. In die brief is duidelijk bezwaar gemaakt tegen sloop van het gebouw. Tevens is het College verzocht om zich vooral te beraden op de mogelijkheden een nieuwe bestemming aan dit interessante gebouw te geven, waardoor het pand zou kunnen worden gespaard. Rosmalen, Coudewater Het beheer van de monumentale bebouwing op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Coudewater te Rosmalen vraagt, naar de mening van Heemschut, om een totaalplan. De sloop van één van de gebouwen op het terrein was voor Heemschut aanleiding een brief te richten aan het gemeentebestuur en het bestuur van de Stichting die het ziekenhuis exploiteert. De sloop van het gebouw was een ministeriële voorwaarde voor de goedkeuring van nieuwbouw. Heemschut wil, in overleg met de werkgroep Monumenten Selectie Project van de provincie Noord- Brabant en betrokkenen, komen tot een totaalplan. Hoewel het voorstel goed werd ontvangen, ook door de gemeente, die overigens een monumentenverordening heeft die niet verder reikt dan het beheer van rijks monumenten, is ook na lang aandringen onzerzijds nog steeds geen actie door de gemeente ondernomen. Sint Michielsgestel, centrum In Sint Michielsgestel was men voornemens het centrum van deze gemeente te herinrichten. Een 32

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 34