Excursie ZEELAND De excursie vond dit jaar plaats op 4 mei in Delft. Door een 3 5 -tal deelnemers werd onder begeleiding van gidsen een rondwandeling gemaakt door de monumentale binnenstad van Delft. Tijdens de rondwandeling kon onder meer een aantal Delftse kerken en musea worden bezocht. Na een heerlijke lunch werd iedereen verwacht in het Koninklijk Nederlands leger- en wapenmuseum Generaal Hoefer. Hier gaf de heer ir. J.G. Wegner, docent aan de faculteit der Bouwkunde aan de Technische Universiteit van Delft, een overzicht van de geschiedenis van Delft. Zijn exposé strekte zich niet alleen uit tot de middeleeuwen, maar behandelde ook aspecten van Delft in de twintigste eeuw. Aansluitend konden het museum en de collectie wapens worden bekeken. Door een aantal deelnemers is na het officiële programma nog een bezoek aan het Museum Paul Tétar van Elven gebracht. Dit huis aan de Oude Delft is een mooi voorbeeld van een patriciërshuis waarvan het interieur bewaard is gebleven. Overige activiteiten en contacten Heemschut is door de gemeente Dordrecht uitgenodigd deel te nemen aan het gemeentelijk archeologie- en monumentenoverleg. De heer drs. J.J. Bollebakker en drs. G.J.M. Sonnemans nemen namens Heemschut deel aan dit overleg. De heer Bollebakker is tevens voorzitter van de resonansgroep Dordrecht en lid van de Coördinatie commissie dijkverzwaring regio Eiland van Dordrecht. Ir. D. van der Veen is namens Heemschut lid van de provinciale monumentencommissie van Zuid-Holland. De heer ir. D. de Haan is lid van de gemeentelijke monumentencommissie in Schoonhoven, mevrouw drs. L. van Eijsden-van der Wiel van de gemeentelijke monumentencommissie in Barendrecht en de heer L.J. van den Boogert van de gemeentelijke monumentencommissie in Gouda. De heer mr. C.J. Vogel is lid van het Overleg Cultureel Erfgoed Leiden. Drs. L. van der Meule is namens Heemschut adviseur van de in Leidschendam opgerichte Stichting tot Behoud Erfgoed Leidschendam. Mevrouw H.M. Schot-van Wijngaarden neemt namens de Bond Heemschut zitting in de Coördinatie commissie Dijkverzwaring van Sliedrecht-Papendrecht. Adres secretariaat Griffioenstraat 18 4334 BK Middelburg Samenstelling van de commissie ir. R.M.Th. Adriaansens, voorzitter mw. drs. B.I. Sens, secretaris mr. G.H. Wildeboer, penningmeester P.A. Boot mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten drs. W. Heij broek, vice-voorzitter drs. A.P. de Klerk B. Oele mr. Th.A.M. Steenkamp P. van der Veen ing. P.C. Ingen-Housz, technisch adviseur G.M. Baijens, PR-medewerker Mutaties in de commissie In 1994 hebben zich enkele wijzigingen in de commissie voorgedaan. De heer Steenkamp neemt afscheid, waardoor er geen afgevaardigde meer uit Zeeuwsch-Vlaanderen in de commissie zitting heeft. Maar met ingang van 1995 zal een vertegenwoordiger uit dit deel van Zeeland de commissie versterken. De technisch adviseur ziet zich in de loop van het jaar genoodzaakt van deze functie af te zien, zodat de commissie het laatste deel van het jaar zonder technisch adviseur heeft gefunctioneerd. Gelukkig heeft de commissie iemand gevonden die zich vanaf 1995 voor deze functie wil inzetten. Vergaderingen In 1994 is vijfmaal vergaderd, namelijk op 7 februari (inclusief een rondleiding in het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten te Middelburg), 21 maart, 13 juni, 22 augustus en 21 november. Gevallen Amemuiden, Amekanaal De NV Nederlandse Spoorwegen maakte haar voornemen bekend de beweegbare spoorbrug over het Arnekanaal bij Arnemuiden te vervangen door een dam. Uitvoering van dat plan zou doorvaart onmogelijk maken. Heemschut maakte op een tweetal inspraak bijeenkomsten bezwaar tegen het plan en wel om twee redenen. Ten eerste is de brug in industrieel-archeologisch opzicht iets bijzonders. Misschien niet mooi, maar historisch-technisch gezien uitzonderlijk. Hij wordt sinds 1988 erkend in het Monumenten Inventarisatie Project en staat in het kader van het Monumenten Selectie Project inmiddels op de indicatieve lijst van 27

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 29