Gouda, sanering Hollandse IJssel Aan de overzijde van de Hollandse IJssel, langs de Gouderakse dijk en in de nabijheid van de Stolwijkse Sluis ligt een industrieterrein. Dit industrieterrein wordt gebruikt door de Koudasfalt fabriek. De terreinen behoren tot de oorspronkelijke zellingen, inhammen in de rivieroever waarmee klei-afzettingen aan de oever voor de baksteenindustrie werd bevorderd. Vanwege de sanering van de Hollandse IJssel worden eveneens de terreinen van de Asfalt Centrale voor andere doeleinden beschikbaar gemaakt. Naar aanleiding van deze visie is door verschillende partijen geconcludeerd dat de unieke ruimtelijke relatie tussen de oude binnenstad en de natuur van de Krimpenerwaard behouden dient te blijven en waar mogelijk nog moet worden versterkt. Voor Heemschut is met name het gezicht van de overzijde van de rivier op de oude binnenstad van groot belang. De commissie neemt samen met de Stichting Zuid- Hollands Landschap en de Historische Vereniging Die Goude deel aan de Werkgroep Gouda- Krimpenerwaard. Dit heeft al geleid tot beperking van de woningbouwplannen en het daadwerkelijk openhouden van één groene zelling. Leiden, Alkovengebouw bij het Pesthuis Tijdens een bezoek dat enkele leden van de provinciale commissie aan het Pesthuis te Leiden hebben gebracht, sprak de gebruikster van de vrouwengevangenis ons aan. Zij had het gebouw in gebruik als atelier en maakte zich bezorgd dat het zou worden gesloopt. De commisie heeft tijdens dit bezoek het gebouw bekeken en geconcludeerd dat het bijzondere architectonische kwaliteiten bezit. Vooral de gevels maken een stoere en indrukwekkende indruk, maar ook de indeling in een centrale verkeersruimte en trappenhuis met aan weerszijden kamers is bijzonder. Om deze redenen zou sloop niet op zijn plaats zijn. Een vertegenwoordiger van de gemeente Leiden deelde desgevraagd mee dat er op dit moment geen plannen voor sloop van het gebouw zijn. De provinciale commissie zal de ontwikkelingen op de voet volgen. Leiden, uitbreiding Museum Het Pesthuis Het Pesthuis in Leiden zal worden verbouwd om huisvesting te bieden aan een deel van de collectie van het Nationaal Natuurhistorisch Museum. Aan één zijde zal daarvoor op enige afstand een nieuw museum worden gebouwd, dat door middel van een brug met het oude Pesthuis zal worden verbonden. De provinciale commissie heeft niet zozeer bezwaren tegen de nieuwbouw, als wel tegen de aansluiting van de loopbrug op het oude gebouw. In eerste instantie heeft Heemschut zich samen met de Stichting Arent van 's-Gravesande met succes ingezet tegen enkele niet-passende wijzigingen binnen Het Pesthuis en vóór minimalisering van deze nieuwe loopbrug die vrijwel de gehele voorgevel aan het oog zou onttrekken. Lekkerkerk, kaaspakhuis Aan de Burgemeester van der Willigenstraat op de Het Pesthuis te Leiden.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 27