lijnen hiermee instemmen. Het bouwhistorisch onderzoek voert in 1994 ondermeer tot de ontdekking van een 16de-eeuws leemstucwerk plafond op de bel etage, uniek voor Nederland (zie Heemschut 1994, nr. 6 en 1995, nr. 1). Heemschut ondersteunt het gemeentelijk voornemen tot herstel en geeft ook' advies over te raadplegen wetenschappers en deskundigen. Door de gemeente Dordrecht wordt niet opgevolgd dat deel van het advies van voornoemde commissie dat beoogt een restauratie-architect aan het project toe te voegen. Dan stelt Heemschut een restauratiecommissie voor. Bij uitwerking echter wordt met de gemeente geen overeenstemming bereikt over taak, bevoegdheid, werkwijze en tijdige toezending der stukken. Heemschut stelt een restauratiecommissie voor zoals dat gebruikelijk is, die vooraf adviezen geeft op wetenschappelijk, technische en bouwhistorische basis welke adviezen basis vormen voor de planvorming en uitwerking. De gemeente beoogt een discussiegroepje zonder bevoegdheden dat achteraf haar oordeel geeft over de reeds genomen besluiten ten aanzien van de ingrepen. De restauratiecommissie komt niet tot stand. Bij schrijven van 10 juli 1994 maakt Heemschut zijn bedenkingen kenbaar tegen het tweede definitief ontwerp van bureau Mart van Schijndel te Utrecht. De bezwaren betreffen ondermeer constructieve en vormgevingsaspecten en richten zich voor het overige tegen onnodige sloop van bouwhistorisch waardevolle authentieke elementen als kinderbinten, een constructiemuur en de waterput. Door de commissie Temminck Groll allen gedateerd op de 16de eeuw. Bij inwilliging van deze bezwaren zal de gebruiks mogelijkheid op geen enkele wijze worden aangetast, wordt de integriteit van het pand gerespecteerd en blijven de bouwhistorische kwaliteiten behouden. Het discours met de gemeente Dordrecht is fundamenteel voor de monumentenzorg. In hoofdlijnen komt het er op neer dat naar het inzicht van Heemschut onvoldoende basis bestaat en geen inhoudelijke argumentatie voorhanden is - anders dan niet onderbouwde gebruiks- en vormgevings- voorkeuren - voor de door de gemeente voorgestelde ingrepen. Dat klemt temeer omdat een geƫxpliciteerde en op schrift gestelde restauratievisie op het pand en een zich daartoe logisch-consistent verhoudende methodiek voor aanpak ontbreekt. De stellingname van Heemschut is: behoud gaat voor vernieuwing! Dat betekent dat bij monumenten principieel het primaat van de bouwhistorische kwaliteiten geldt en uitgaat boven vormgevings- voorkeuren die zonder bouwkundige noodzaak authentieke delen van het pand aantasten. Dit geldt 'a fortiori' voor een voor de vaderlandse en bouwkundige geschiedenis zo belangrijk pand als de Berckepoort. De gemeente erkent dit primaat niet en het daaraan ten gronde liggende principe evenmin. Teneinde de impasse te doorbreken sluiten Heemschut en de gemeente Dordrecht een convenant. Daarin wordt overeenstemming bereikt over inwilliging van Boerderij aan de Schoolstraat 18 te Arkel.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 25