ZUID-HOLLAND Adres secretariaat Hoogenhouckstraat 58 2614 BX Delft Samenstelling van de commissie mr. C.J. Vogel, voorzitter ir. M. Tillema, vind. secretaris drs. J.E. van T eylingen, penningmeester drs. J.J. Bollebakker ir. J. Fens P. Gort ir. V.J.J.A. Gijsbers, tweede penningmeester mr. S. van Haersma Buma drs. L.H. van der Meule drs. J.E. de Rooy ir. D van der Veen, vice-voorzitter A.C. Bitter, technisch adviseur ir. F.H. Goppel, technisch adviseur mw. M. van Asten, PR-medevierker Mutaties in de commissie Op de vergadering van 2 5 mei nam de heer Vogel afscheid van de commissie. De heer Vogel was sinds 1987 voorzitter van de commissie. De heer Vogel werd opgevolgd door de heer mr. D.W. Beels uit Dordrecht. De heer Beels is secretaris van de Kamer van Koophandel geweest en is voorzitter van de Vereniging Oud-Dordrecht. De heer Tillema verklaarde zich in het begin van 1994 bereid om de functie van secretaris voort te zetten en werd als zodanig benoemd. De heer Van Haersma Buma was bereid de functie van tweede secretaris op zich te nemen. Vergaderingen De commissie vergaderde in 1994 negenmaal en wel op 5 januari, 7 februari, 16 maart, 27 april, 25 mei, 6 juli, 22 augustus, 17 oktober en 12 december. Door de provincie Zuid-Holland werd voor de vergaderingen steeds een vergaderzaal beschikbaar gesteld in het Provinciehuis te Den Haag. De heer drs. J.P.J. van der Haagen, technische en juridisch directeur van de Bond Heemschut, woonde de vergaderingen meestal bij en gaf adviezen over te volgen juridische procedures en de haalbaarheid van bezwaar- en beroepschriften. Gevallen Algemeen De monumentenzorg is in beweging. Niet alleen wordt op landelijk niveau nagedacht over de rol van de monumentenzorg en de inspanningen die de overheid op zich moet nemen om cultuurmonumenten in Nederland te behouden, m aar ook in particuliere organisaties wordt hierover nagedacht. Het Strategisch Plan voor de Monumentenzorg dat onder het bewind van minister H. d'Ancona werd geformuleerd, beloofde grotere inspanningen voor de monumentenzorg. De oprichting van een nieuwe landelijke monumentenvereniging (VOM) gaf ook aanleiding tot discussie. De commissie zag de oprichting van deze vereniging als aanleiding tot een bezinning over de positie van Heemschut en deze mening werd ook aan het bestuur kenbaar gemaakt. In de commissie werd daarom uitgebreid besproken wat de taakverdeling zou kunnen zijn tussen de verschillende landelijke organisaties en welke taken Heemschut juist op zich zou moeten nemen. Aan te begin van 1994 had de commissie 52 probleem gevallen in behandeling. Er werden 12 nieuwe zaken in behandeling genomen, terwijl 17 kwesties van de lijst konden worden afgevoerd, al dan niet met een succesvol resultaat. In het bijzonder zijn de navolgende zaken aan de orde geweest. Arkel, Schoolstraat 18 De commissie houdt al enige tijd de ontwikkelingen omtrent de monumentale boerderij Schoolstraat 18 in Arkel in de gaten. De gemeente Giessenlanden, waarvan Arkel deel uitmaakt, heeft echter een bestemmingsplan in voorbereiding, waarbij een ontsluitingsweg over het monument wordt geprojecteerd. Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen deze plannen. Naar aanleiding van deze ontwikkeling is er overleg geweest met het gemeente bestuur van Giessenlanden. Bij deze gelegenheid is meer begrip voor ons standpunt aan de dag gelegd. Van de zijde van de gemeente zal worden geanticipeerd op een nieuwe situatie, waarbij behoud en herstel door tussenkomst van de gemeente een reëel alternatief kan worden. Dordrecht, Berckepoort De Berckepoort te Dordrecht is ook in 1994 een steeds terugkerend onderwerp geweest op de agenda. Het 16de-eeuwse renaissance burgerlijk woonhuis verschafte ooit onderdak aan ondermeer Charlotte de Bourbon, de graaf van Leicester, de hertog van Alva, Lumey en de graven van de Palts. Nadat de Raad van State de schorsing van het eerste verbouwingsplan heeft heropgelegd (zie jaarverslag 1992) is het advies van de door Heemschut ingestelde commissie Temminck Groll - bestaande uit: prof.dr. C.L. TemminckGroll B.I. (architectuurhistoricus en restauratie-architect), prof.drs. H.L.Janssen (archeoloog, kastelenkunde) en ir. A.H. van Drunen (bouwhistoricus) - door de gemeente in belangrijke mate gevolgd. De jarenlange inspanningen van Heemschut voeren ertoe dat een nieuw plan wordt opgesteld (zie jaarverslag 1993), een bouwhistorisch onderzoek wordt verricht en het bestaande archeologische onderzoeksmateriaal nader wordt uitgewerkt en aangevuld. Heemschut kan in grote 22

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 24