mocht van Heemschut steun en adhesie ontvangen. Koedijk, pastorie De plannen om de voormalige, als monument aan te merken pastorie te slopen zijn, mede door bemoeienis van Heemschut, niet doorgegaan. Muiden, centrum De voortdurende kritische benadering van Heemschut van de gemeentelijke plannen om in het historische hart van Muiden een niet aan de omgeving aangepast en zeker niet op de voorgenomen plaats acceptabel geacht stadhuis te bouwen, heeft er toe geleid dat deze plannen niet zijn gerealiseerd. Naarden, Vesting Naar aanleiding van ontwikkelingen in Naarden- Vesting ontstond binnen de commissie een discussie over de status van Beschermde Stads- en dorps gezichten. In Naarden was men voornemens een groot parkeerterrein aan te leggen op één der Bastions, terwijl op een ander Bastion de vestiging van bedrijven tot ontwikkeling werd gebracht. Beide voornemens zijn in strijd met de aanwijzing van Naarden-Vesting tot Beschermd Stadsgezicht. De disussie handelde over de waarborgen die de Wet op de Ruimtelijke Ordening biedt aan democratische besluitvorming als de effectuering van bescherming van daartoe in het kader van de Monumentenwet aangewezen Stads- en dorpsgezichten uitblijft. In de Monumentenwet, artikel 36, wordt verwezen naar de Wet op de Ruimtelijke Ordening, door aan de gemeente de verplichting op te leggen een bestemmingsplan vast te stellen ter bescherming van een stads- of dorpsgezicht. Voor Naarden-Vesting, dat in 1988 Beschermd Stadsgezicht werd, is een dergelijk bestemmingsplan nog niet vastgesteld, ondanks het feit dat de gemeente in hetzelfde jaar in een publicatie aangaf het bestemmingsplan voor Naarden-Vesting binnen één jaar te willen maken. De provinciale commissie heeft het dagelijks bestuur van Heemschut gevraagd of dergelijke verschijnselen zich ook elders in het land voordoen. En zo ja, om dan, bij voorkeur in samenwerking met andere organisaties, actie te ondernemen. Zaandijk, Zaandijkersluis Een actie, onder meer van Heemschut, heeft tot gevolg gehad dat de sloop van de Zaandijkersluis werd verhinderd. Amsterdam In Amsterdam werden plannen en ontwikkelingen met gevolgen voor het nog altijd niet officieel beschermde stadsgezicht en voor het historisch stadsbeeld beoordeeld en op de voet gevolgd door vooral de heer mr. E. Dienaar en drs. J.P.J. van der Haagen. Veel feiten kwamen ons ter ore op de maandelijkse vergaderingen van het Amsterdam Monumenten Overleg, waar gezamenlijk te ondernemen en ondernomen acties worden besproken. De dreigende sloop van het monumentale pand Kleersloot 7, de planologische ontwikkelingen langs het IJ, de nieuwbouw van het Science Center [sic] in het Oosterdok, de planvorming ter plaatse van de zogeheten Vendex-driehoek, de planontwikkeling in het IJ-meer betreffende de Vinex-bouwlocatie IJ-burg (Nieuw-Oost), de bebouwingsplannen ten noorden van het oude dorp Sloten en het grootschalige nieuwbouwproject De Kolk in de directe nabijheid van het Korenmetershuis, dwongen Heemschut ook in 1994 tot waakzaamheid en acties. Ook het nieuwbouwplan achter de toren van de Muiderkerk, het restauratieplan voor het interieur van de Oude Kerk, de globale bouwplannen voor het terrein langs het Noord-Hollands kanaal tegenover de Krijtmolen, de bescherming van het schoolgebouw van het Hervormd Lyceum aan de Brahmsstraat en de panden Weesperzijde 32-33, hadden onze aandacht en leidden tot interventie van Heemschut. Excursie Door de wijzigingen in de samenstelling van de commissie kon in 1994 geen excursie worden georganiseerd. Voor 1995 is een excursie-commissie samengesteld, die zich met de organisatie van de excursie 1995 heeft belast. 21

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 23