de zaak van nabij en probeert de gemeente op haar verantwoordelijkheid te wijzen. Maartensdijk, landinrichting Noorderpark In het kader van het landinrichtingsproject Noorderpark, dat het landelijk gebied tussen de stad Utrecht en Hollandsche Rading omvat, bestaan plannen tot aanleg van nieuwe wegen en boerderijen in een oud slagenlandschap. Heemschut drong er bij de landinrichtingscommissie op aan te onderzoeken of de nieuwe agrarische bedrijven aan de rand van het plangebied kunnen worden gevestigd. Montfoort, baggerberging Heemschut nam kennis van de Startnotitie Milieu-effect rapportage baggerbergingsplan, waarin enkele locaties worden genoemd voor de berging van 6 miljoen m3 vervuilde bagger. Bij Gedeputeerde Staten werd bezwaar aangetekend tegen de locatie Linschoterbos, vlak bij het in menig opzicht belangrijke landgoed Linschoten. Deze locatie is inmiddels van de baan. Niemversluis, Over Holland De buitenplaats Over Holland staat nog steeds onder een noodkap. Dit jaar zijn enkele restauratie werkzaamheden, met name aan de fundering, ter hand genomen. Rhenen, Jachttoren op de Koningstafel Onze commissie heeft bij Het Utrechts Landschap aandacht gevraagd voor de sterk vervallen jachttoren uit de vorige eeuw op de Koningstafel, aan de zuidrand van de Grebbeberg. De rehabilitatie van de toren zal gestalte krijgen in het kader van een groter plan van aanpak voor de Grebbeberg, dat in juni is gepresenteerd; Heemschut heeft zitting in de begeleidingscommissie. De toren kan een functie krijgen als informatiepunt. Rhenen, Wilhelmina-mavo De gemeente is voornemens het leegstaande gebouw van de Wilhelmina-mavo, een fraai stijlvoorbeeld van de Amsterdamse School en gebouwd in 1931-1932, te kopen van Domeinen, teneinde op die plaats sociale woningbouw te realiseren. Na vergeefse protesten tegen de sloopplannen van de gemeente heeft de commissie gemeend de staatsecretaris te moeten verzoeken om aanwijzing van het gebouw tot rijksmonument. Daardoor is het nu voorlopig beschermd en is er tijd voor een zorgvuldig onderzoek naar nieuwe gebruiksmogelijkheden. Utrecht, Duitse Huis De eerste fase van de restauratie van het Duitse Huis is afgerond. Voor het tweede gedeelte, dat o.a. de zgn. Napoleontische vleugel en de ridderzaal omvat, is nu een begin gemaakt met de uitvoering van een plan dat mikt op een exploitatie als hotel annex conferentie oord. Langs de Catharijnesingel worden business units gebouwd. Er is een degelijke bouwhistorische inbreng in de nadere uitwerking van het restauratieplan. Utrecht, UCP en sneltram Na de wisseling van het college in Utrecht lijkt het Utrecht City Project (UCP) rondom Centraal Station, Jaarbeurs en Hoog Catharijne op een wat lager pitje te staan; de sneltram door de oude binnen stad lijkt zelfs helemaal op de lange baan geschoven. Utrecht, Stadsschouwburg De Stadsschouwburg, tussen 1938 en 1941 gebouwd door W.M. Dudok, presenteerde aan het begin van het jaar een plan tot vergroting van de toneeltoren aan de zijde van de monumentale Catharijnesingel. Na aanvankelijke bezwaren van de Commissie welstand en monumenten stemde de raad in mei in met een aangepast plan, dat voorziet in een glazen omhulsel waarin de oude achterwand zichtbaar blijft. Heemschut zag uiteindel ijk af van actie, mede omdat de aantasting van het park op het Lucas Bolwerk minimaal is. Utrecht, Antoniuskerk De beeldbepalende Antoniuskerk in de wijk Lombok, in 1902 gebouwd door Jos Cuypers enjan Stuyt, wordt bedreigd door de noodlijdendheid van de parochie, die er seniorenwoningen wil bouwen. De gemeente plaatste het gebouw tijdig op de monumentenlijst. Onze commissie volgt de plannen van het parochiebestuur met argusogen. Woerden, station In het kader van Rail 21 dient de doorstroomcapaciteit van station Woerden (1911, architect W. de Jong) te worden vergroot. Heemschut hield zich intensief bezig met de zaak; samen met de stichting Hugo Kotestein werden alternatieven aangedragen om zo veel mogelijk van het karakteristieke gevelbeeld te sparen. Na positieve adviezen van de Welstands- en monumentencommissie kan de NS haar plan voor een nieuwe entreehal aan de voorzijde nu echter definitief doorzetten. Heemschut bemiddelde in herbestemming van de stationskap. Wijk bij Duurstede, plan flatgebouw Onder grote druk van de publieke opinie blijft het bouwplan, vlakbij de beroemde molen, beperkt tot twee bouwlagen, hoewel het bestemmingsplan meer toestond. Zeist, Lageweg 1 en 8 Door het verkeersplan van de gemeente worden enkele panden aan de Lageweg bedreigd; daaronder de voormalige directeurswoning van een terracotta- fabriek (Lageweg 8) en de jongensschool van de Evangelische Broedergemeente (Het Rond 6), beide gemeentelijk monument. Vanuit onze commissie zijn nauwe contacten onderhouden met de gemeente en voorstellen gedaan voor herbouw, resp. verplaatsing. Gedeputeerde Staten onderschreven de bezwaren van de naastgelegen RdMz en de Evangelische Broeder gemeente, dat de gemeente tot nu toe te weinig heeft opengestaan voor alternatieven die minder schade zouden toebrengen aan de historische relatie tussen het dorp enerzijds en het Slot en het Hernhutters complex anderzijds. 18

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 20