te oefenen op de gemeente om hulp te bieden bij de voorfinanciering. Elburg, Structuurvisie De gemeente Elburg onderzoekt aan de hand van een structuurvisie in welke richting het stadsgebied in de komende tijd kan uitbreiden. Geen eenvoudige opgave in deze uitzonderlijke situatie: de nog zeldzaam gave oude vestingstad is bijna aan alle zijden omgeven door het hierbij behorende schootsveld. Heemschut heeft in de inspraak laten weten dat geen van de voorgestelde alternatieven de bijzondere waarden van het stadsbeeld voldoende respecteert. Een nieuwe versie van de structuurvisie is in voorbereiding. Groenlo, Stoomhoutzagerij Nahuis Acties van Heemschut tot behoud van de stoomhoutzagerij, misschien wel de laatste in Nederland, werden bekroond met plaatsing van het gebouw op de rijkslijst Heukelum, bebouwing molenbolwerk Op de plaats van een geamoveerde molen, fraai gelegen aan de Linge aan het eind van een reeks voor het merendeel kleinschalige bebouwing, is een plan in ontwikkeling voor te grootschalige woonbebouwing, waarover ingezetenen contact zochten met Heemschut. Door Heemschut zijn enige randvoorwaarden geformuleerd, waaraan bebouwing van het markante terrein zou moeten voldoen. Nijmegen, De Drie Huizen Het met sloop bedreigde 19de-eeuwse landhuis, een gemeentelijk monument aan de Driehuizerweg, werd, mede door het optreden van het Platform waarin ook Heemschut zitting had, aangekocht door de gemeente. Een restauratieplan is in voorbereiding. Helaas zal de landschappelijke omgeving van het monumentale complex, gelegen in het stuwwalgebied, worden aangetast. Protesten tegen nieuwbouw in de onmiddellijke nabijheid van het monument vonden geen gehoor. Nijmegen, Vredestraat Vergeefs werd getracht een bouwplan tegen te houden dat door de grote hoogte zeker afbreuk zal doen aan het karakter van de markante bebouwing aan de overzijde, de tot het beschermde stadsgezicht behorende Vredestraat en Kronenburgersingel. Het vigerende bestemmingsplan geeft er ruimte voor. Nijmegen, voormalig R.K. Weeshuis op de Hessenberg In een brief aan de Rijkscommissie voor de Monumenten werd samen met het Cuypersgenootschap gewezen op de gang van zaken rond de voorgenomen sloop van dit rijksmonument, eigendom van de gemeente. Aan de Rijkscommissie werd gevraagd een standpunt in te nemen inzake het 'vogelvrij zijn van rijksmonumenten in handen van gemeenten'. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Toen bekend werd dat het nieuwbouwplan ter plaatse (het prijsvraagontwerp Flash Gordontechnisch en financieel niet uitvoerbaar zou zijn, werd nogmaals bij de gemeente aangedrongen op integratie van het rijksmonument bij wijziging van de bouwplannen. Oene (gem. Epe), diakoniewoningen Op Oudejaar 1993 werd het dak van de zogenaamde diakoniewoningen door brand ernstig beschadigd. De eigenaar, de Diakonie, gaf vervolgens aan een architectenbureau opdracht het op de gemeentelijke monumentenlijst staande pand te slopen en daarna te herbouwen in 'oude' staat. De monumentencommissie ging na aanvankelijke afkeuring accoord onder voorwaarde dat het pand werd afgevoerd van de gemeentelijke lijst. De gemeente gaf een sloop vergunning af waartegen Heemschut op verzoek van de provincie bezwaar maakte. De Diakonie c.q. de architect verzocht bij de rechtbank tot opheffing van de schorsende werking van het bezwaarschrift. Vanwege vorm- en procedurefouten wees de president het verzoek af. Zowel gemeente als architect bleken helaas niet de juiste voorstelling van zaken te hebben gegeven waarvan een monument de dupe dreigt te worden. De conclusie van een door Heemschut ingewonnen technisch advies luidt dat het pand zeer goed is te restaureren. Met dit gegeven is sloop nog even uitgesteld en is besloten een haalbaarheidsonderzoek te laten uitvoeren om de financiële consequenties van sloop en restauratie op een rijtje te zetten. Ooijpolder, Erlecoms gemaal Door veranderingen in het waterafvoersysteem wordt het tegen de rivierdijk gebouwde Erlecoms gemaal overcompleet. De waterafvoerende functie van dit gebouw uit de jaren twintig van deze eeuw heeft indertijd de voorwaarden geschapen voor de uitbreiding van het dorp Ooij. Dijkgemalen worden steeds zeldzamer. Het gebouw is daarom van architectonische en geschiedkundige waarde en heeft betekenis als industriëel monument. Inspanningen van Heemschut om het op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst te krijgen of op andere wijze te behouden, hebben niet mogen baten. Ooijpolder, Herinrichtingsplan Door de Bond Heemschut werd uitvoerig ingesproken op het Herinrichtingsplan Ooijpolder, dat mede tot doel heeft de.realisatie van het natuurontwikkelings project Gelderse Poort mogelijk te maken. Dit laatste plan is gericht op de bevordering van de twee conflicterende belangen van natuur en landbouw en tracht dit onder andere te bereiken door een ruimtelijke scheiding van deze functies. In grote lijnen: buitendijkse natuurontwikkeling ten koste van de landbouw, binnendijks meer armslag voor de landbouw, die hier de natuur dan ook minder behoeft te ontzien. De uiteenrafeling van functies, die juist in hun verstrengeling in de loop der eeuwen een zo boeiend landschap opleverden, betekent vanuit een oogpunt van cultuurhistorie een verschraling, die bijvoorbeeld schril afsteekt tegen het aanpalende Duitse 'Landschaftschutzgebiet' en 'Naturschutz- gebiet', waarin alle vanouds aanwezige belangen bijzonder fraai samengaan. De Bond Heemschut heeft in zijn reactie gewezen op tal van punten - onder andere op de thans voor de 14

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 16