OVERIJSSEL Adres secretariaat Postbus 56 7550 AB Hengelo Samenstelling van de commissie ir. J.M. Veldhuis, voorzitter mr. E. Loesberg, secretaris H.C. Methorst, tweede secretaris G. Witteveen, penningmeester B J.M. Duimel mw. A. de Jong, notuliste mr. A.C. Nysingh A.J. Olthof dr. H. Reynders ir. D.M. van der Schrier L.S. van Leeuwen, technisch adviseur R. Kers, PR-medewerker Mutaties in de Commissie Mutaties in de provinciale commissie Overijssel deden zich in 1994 niet voor. Desalniettemin leed de commissie Overijssel een verlies door het overlijden in 1994 van het gewezen lid de heer M.H. van der Noordaa. Vergaderingen De provinciale commissie Overijssel vergaderde in 1994 vijfmaal: op 11 februari, 8 april, 3 juni, 26 augustus en 16 december. De vergadering die gepland stond voor 28 oktober kwam te vervallen. Gevallen De provinciale commissie Overijssel bekommerde zich in het jaar 1994 wederom om een groot aantal gevallen waarbij de aantasting van het culturele erfgoed in het geding was. Enkele daarvan worden in dit verslag nader belicht. Deventer, winkelpanden Een zaak die de gemoederen van de provinciale commissie Overijssel vrijwel het gehele jaar danig bezighield, werd gevormd door de winkelpanden op de hoek Lange Bisschopstraat-Broederenstraat in Deventer. Bij de herindeling van de panden om ze opnieuw geschikt te maken voor het vervullen van een winkelfunctie, sneuvelden enkele karakteristieke elementen, waaronder een zeer bijzonder Jugendstil- plafond. Heemschut is de mening toegedaan dat de gemeente Deventer ernstig in gebreke is gebleven bij de verstrekking van de bouwvergunning. Zo was er bij de eerste vergunningaanvraag, in december 1993, geen tijd om te reageren. Publicatie van de aanvraag vond vlak voor de kerstdagen plaats op de wekelijkse Deventer Nw-pagina's van de gemeente in het Nieuwsblad de Stadskrant, terwijl reeds binnen enkele dagen over de aanvraag werd beslist. Heemschut besloot vervolgens deze gang van zaken aan de kaak te stellen bij de Commissie voor Beroep-, Bezwaar- en Verzoekschriften van de gemeente Deventer. Na de schriftelijke toezegging te hebben gekregen dat de historische elementen zouden blijven gespaard, besloot Heemschut van verdere actie (een beroepsprocedure) af te zien. Beloofd is dat het plafond in een winkel zal worden herplaatst, dan wel elders wordt opgeslagen en bewaard. Genemuiden, Prinsen- ofVenerietzijl Heemschut verzocht het College van B&W van de gemeente Genemuiden, door middel van een brief, geen gehoor te geven aan een verzoek tot het vérstrekken van een sloopvergunning voor de Prinsen- of Venerietzijl in die gemeente. De vergunning werd aangevraagd door het Waterschap IJsseldelta, met als doel het bouwen van een nieuwe uitwateringssluis op die plaats. Volgens Heemschut mag het niet zover komen, omdat de Prinsen- ofVenerietzijl van grote cultuurhistorische waarde is: de sluis is van een zeer uitzonderlijk type en verkeert in een uitstekende staat in vergelijking tot zijn tweelingbroer, de Geldersezijl. Bovendien ligt de sluis op slechts achthonderd meter van het oud-stoomgemaal Mastenbroek en zou daarom voor bezoekers van het gemaal een interessante tweede bezienswaardigheid kunnen zijn. Verder is het de bedoeling dat de Prinsenzijl deel gaat uitmaken van een route langs historisch interessante waterstaat-objecten, die wordt samengesteld door de Culturele Raad Overijssel. Heemschut, die het onderwerp ook in 1995 op de agenda blijft houden, hoopt dat één en ander voor B&W van Genemuiden voldoende aanleiding vormt om geen sloop- en/of bouwvergunning voor de sluis te verlenen. Het op een verantwoorde manier moderniseren van de Prinsen- ofVenerietzijl is daarentegen voor Heemschut zeker bespreekbaar. Heino, DenAlerdinck De provinciale commissie Overijssel heeft bij de provincie Overijssel een verzoek ingediend om de zeedijk rond Den Alerdinck bij Heino aan te merken als provinciaal infrastructureel monument. Aanleiding hiertoe vormden de plannen om in het kader van ruilverkaveling een deel van de dijk te verharden ten behoeve van het plaatselijke landbouwverkeer. De zeedijk rond Den Alerdinck is in de vorige eeuw aangelegd om ervoor te zorgen dat bij storm het water van de Zuiderzee werd gekeerd. Heino, kasteel Nijenhuis Bij het kasteel, dat dienst doet als museum voor de kunstcollectie van de provincie Overijssel, is men van plan nieuwbouw te plegen. Doel van de bebouwing is uitbreiding van de toonzaal-ruimte. De commissie Overijssel deed over dit onderwerp een 'bezorgdheidsbrief uitgaan naar onder meer 10

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1994 | | pagina 12