te ontsluiten en er een woning te bouwen. De provinciale commissie had hiertegen bezwaar aangetekend. Den Bosch, concertzaal In Den Bosch slagen ze er iedere keer opnieuw in om liefhebbers van monumenten tegen zich in het harnas te jagen. Haalden iedereen opgelucht adem na het afblazen van het plan om onder de Parade een concert zaal te bouwen, nu wil de gemeente Den Bosch een concertzaal bouwen op de hoek Nachtegaalslaantje en Hekellaan. Daarvoor moeten dan wel een uit 1900 daterende voormalige militaire manege en de voor malige Rijks-HBS (1905) worden gesloopt. Den Bosch, NS-station De bouw van een nieuw NS-station in Den Bosch, waarmee volgens een gemeentelijke aankondiging in augustus 1994 een begin wordt gemaakt, kan evenmin onze bewondering oproepen. Niet alleen omdat het nieuwe stationsgebouw daar niet direct toe uitnodigt, maar veel meer omdat de overkapping op het eerste perron aan de nieuwbouw wordt opgeofferd. De overkapping dateert uit 1896 eri is gebouwd naar een ontwerp van ir. G. van Heukelom. WVC heeft er mee ingestemd, dat een deel van de stationsoverkapping wordt afgebroken. Den Bosch, voormalige St.-Jacobskerk Dreigend is ook nog steeds de situatie voor de voormalige Sintjacobskerkin Den Bosch. Het is een belangrijk rijksmonument waarover volgens de jongste geschiedschrijving al in 1430 werd gesproken. Er zijn plannen om het kerkgebouw in te richten als multifunctioneel theater. Het wordt tevens nodig geacht de voormalige kerk uit te breiden met een hedendaagse aanbouw. Den Bosch, De Brand De Raad van State heeft zijn goedkeuring onthouden aan het realiseren van een gedeelte van de stadsrand ontwikkeling De Brand door gebruik te maken van de artikel 19-procedure. Dit vanwege de onherroepelijkheid van dit essentiële onderdeel van het totale plan. Drunen, Land van Ooit De commissie is in de pen geklommen n.a.v. de uitbreidingsplannen van het recreatie-oord Land van Ooit. Volgens die plannen is het de bedoeling om het geheel uit te breiden met een hotel, 120 bungalows, vier jeugdherbergen, een zwembad en een camping. De provinciale commissie ziet hierin een ernstige aanstasting van het landschap. Eindhoven, VanAbbemuseum In Eindhoven springen ze al evenmin zachtzinnig om met ons cultureel erfgoed. Zeker in het geval van het Van Abbemuseum. Als de plannen van Abel Cahen doorgaan, zal de schepping van Alexanderjacobus Kropholler uit 1936 zo goed als geheel uit het stadsbeeld verdwijnen en tot een plint van het geheel worden gereduceerd. Heemschut heeft het gemeentebestuur van Eindhoven gewezen op de monumentale waarde van het museum van Kropholler. Plaatsing van het gebouw op de rijksmonumentenlijst is door derden aangevraagd. Lith, kasteel Oijen De voorgenomen bouw van een manege op het voorburchtterrein van het kasteel Oijen in Lith gaat niet door. De man van de plannen heeft zich teruggetrokken. De provinciale commissie had haar bezwaren tegen deze uitbreiding kenbaar gemaakt bij de gemeente Lith. Oudenbosch, voormalige Latijnse School Om de dreigende sloop van de uit 1835 daterende voormalige Latijnse School aan de Markt in Oudenbosch te voorkomen heeft Heemschut beroep aangetekend bij de Raad van State. Het gebouw staat op de rijksmonumentenlijst en maakt deel uit van het daarachter gelegen, in 1890 gebouwde, klooster van de broeders van St.-Louis. Het schoolgebouw zou moeten verdwijnen om zodoende een entree te realiseren naar het klooster, dat tot hotel en congresruimte wordt getransformeerd. Rosmalen, paviljoen Veldzicht Vergeefs heeft de provinciale commissie geprobeerd sloop van paviljoen Veldzicht op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Coudewater te Rosmalen te voorkomen. Het uit 1882 daterende paviljoen stond op de inventarisatielijst van het MIP. Het gebouw is gesloopt omdat het ministerie van WVC anders geen toestemming gaf voor nieuwbouw. De commissie is in. gesprek met Coudewater en de gemeente Rosmalen om te bereiken dat zoveel mogelijk van de elf resterende en op de MlP-lijst voorkomende gebouwen behouden blijven. Vught, De IJzeren Man De provinciale commissie heeft bij Gedeputeerde Staten vergeefs een bezwaarschrift ingediend tegen het oneigelijke gebruik van artikel-19 voor de realisering van de plannen aan en rond de plas De IJzeren Man. Al eerder had de commisie de gemeente Vught laten weten bezwaren te hebben tegen de ernstige aantasting van het geheel. Public Relations-activiteiten In haar streven om tot een grotere naamsbekendheid van Heemschut te komen heeft de Brabantse commissie gekozen voor meer publiciteit. Ook al omdat je, als je als Heemschut protesteert tegen aantasting van een historisch waardevol pand, landschap, stads- of dorpsgezicht, niet alleen de mensen achter die plannen dat moeten weten. Met behulp van de media laat je aan een breed publiek weten waarom Heemsphut tegen bepaalde ingrepen is. Binnen de commissie Brabant is afgesproken, dat van ieder door de technisch adviseurs geschreven bezwaarschrift een afschrift naar de pr-functionaris gaat. Aan de hand daarvan maakt hij een persbericht voor de media. De resultaten daarvan zijn zeer 33

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 35