functie. Gedacht werd aan een informatiecentrum, maar daarvoor bleek later de ligging toch te afzijdig. De ontwikkelingsgedachten voor een tweede centrale blijven spelen en in 1987 vraagt de nieuwe eigenaar, de PZEM, een sloopvergunning aan voor de boerderij, waarop de Zeeuwse Culturele Raad in februari 1988 protesteert bij Burgemeester en Wethouders van Borsele en Gedeputeerde Staten van Zeeland. Kort daarop trekt de PZEM haar sloopaanvraag in. De huidige bewoonster, dochter van de laatste eigenaren, die het bedrijfvanaf 1938 bewoonden en wier voorouders het in 1840 lieten bouwen, en die bij verkoop aan de PZEM het recht van bewoning hadden behouden, piekert er niet over te vertrekken. Aldus is een moeilijke situatie ontstaan: PZEM, oftewel na de fusie van 1991 de EPZ, beperkt het onderhoud, waardoor na diverse stormen de grote houten schuur grotendeels is verwoest. Ook het woonhuis staat er troosteloos bij met schadeplekken in het pannendak en vooral in de vijf front-kozijnen met luiken. In het interieur van het woonhuis bevinden zich links en rechts van de gang vertrekken, waarvan de wanden rondom vrijwel geheel betegeld zijn met crème en bruin geglazuurde tegels, waarin opgenomen (in afwijkend formaat, vermoedelijk ouder) tableaux met bijbelse taferelen, landschappen, zeegezichten etc. Inspecties van Christie's Amsterdam en het tegel museum in Otterlo bevestigen, dat het om een bijzonder en waardevol geheel gaat, ondanks de stukken die hier en daar ontbreken. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg blijft met zorg en belangstelling de gang van zaken volgen en het gemeentebestuur van Borsele zoekt naar wegen om uit de impasse te geraken. Het lijkt ons, dat de belangen van de huidige bewoonster gewaarborgd moeten blijven; met andere woorden zo lang zij er woont, moet er voor passend onderhoud worden gezorgd, in ieder geval voor de woning. De schuur is zonder grote geldmiddelen inmiddels niet meer te redden. Indien er geen nieuwe bestemming kan worden gevonden, zal de boerderij hoogstwaarschijnlijk onder de slopershamer vallen. In dat geval dienen middelen gereserveerd te worden voor de bescherming, de aankoop en het verwijderen van de tegeltableaux ten gerieve van een publieke, museale functie. Het moet voorkomen worden dat de tegels in gedeelten verdwijnen in particuliere handen. Goes, Villa Ter Weelaan de Kloetingseweg Betreffende deze villa, oorspronkelijk een in 1913 gebouwd landhuis genaamd Westdorp, heeft de provinciale commissie Zeeland 1 december 1993 een brief geschreven aan het College van Burgemeester en Wethouders van Goes, waarin de commissie liet 30 Villa Ter Weel aan de Kloetingseweg te Goes.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 32