bijna geheel gekapt. In de eerste naoorlogse jaren vond herbeplanting plaats. In de 60-er jaren kampte de gemeente Katwijk met een tekort aan bouwgrond en werd een stuk bos aangekocht en bebouwd met flats in drie en vier bouwlagen. Nadien, door een wijziging van het gebruik van seminair naar verpleeghuis, werden in het bos ook dienstwoningen en appartementen voor verplegers gebouwd. Door deze ingrepen - het kappen en opnieuw inplanten en door de nieuwe gebouwen - is het oorspronkelijke ontwerp sterk aangetast. Om die reden is besloten geen bezwaar te maken tegen het bouwplan van De Wilbert. Leiden, Groencomplex Temidden van gesloten bouwblokken was een drukkerij gevestigd in een aantal monumentale panden aan de Langebrug en de Pieterskerk Choorsteeg. De Drukkerij is verhuisd. Een projectontwikkelaar en de gemeente Leiden willen een aantal woningen bouwen op het binnenterrein en de monumentale panden restaureren. Het plan voor de bebouwing van het binnenterrein waarin ook horecafaciliteiten zijn gepland, wordt door de bewoners niet geaccepteerd. De provinciale commissie is van oordeel dat een bebouwing van het binnenterrein met woningen met platte daken de historische omgeving schaadt en heeft een bezwaarschrift ingediend. Daarop is door het gemeentebestuur negatief beslist. Tegen de restauratie van de monumentale panden bestaat geen bezwaar. Inmiddels zijn de plannen voor de bebouwing van het binnenterrein teruggenomen. De commissie zal de ontwikkelingen nauwlettend volgen. Leiden, Gravensteen Het Gravensteen is een onderdeel van de universiteit van Leiden. De zuilengang van het complex werd in het verleden gebruikt door schout en schepenen om van daaruit de terechtstellingen op het Gerecht te aanschouwen. De zuilengang is in rondbogen uitgevoerd met tussen de zuilen ijzeren hekwerken. De universiteit wil de hekwerken verwijderen en daar voor kozijnen met glas plaatsen. Door de provinciale commissie is geadviseerd de hekwerken te handhaven en de kozijnen achter de zuilen aan te brengen. Op deze wijze wordt het uiterlijk van de zuilengang niet al te zeer geschaad en is de ingreep later zonder schade weer te verwijderen. Voor zover bekend is het werk nog niet uitgevoerd. Omwonenden hebben bezwaar gemaakt tegen het bouwplan. Leiden, Koninklijk Militair Invalidenhuis Het bestaande gebouw van het Koninklijk Militair Invalidenhuis, opgenomen in de gemeentelijke monumentenlijst, is inwendig verbouwd tot 28 woon eenheden. Daartegen bestaat geen bezwaar. Wel is door belanghebbenden bezwaar gemaakt en beroep ingesteld tegen het verlenen van vergunning tot sloop van een gedeelte van het voormalige hoofdgebouw. Deze sloop is noodzakelijk om in de tuin van het complex een tweetal woongebouwen te kunnen realiseren. Ook tegen de bouw van deze blokken bestaan bezwaren: aantasting van het stadsschoon, niet passend in de bestaande omgeving en het verdwijnen van oude bomen. De provinciale commissie deelt deze bezwaren. Het laatste woord over deze plannen is nog niet gesproken en de commissie blijft waakzaam. Maassluis, Ridderhof Op de grens van de bebouwde kom van de gemeente Maassluis, ingeklemd tussen sportterreinen, zwembad en middelhoogbouwflats, ligt een grote historische boerderij De Ridderhof, stammend uit de eerste helft van de zeventiende eeuw. Naast de boerderij, in aansluiting op het erf en pal voor de voorgevel, ligt een stuk grond omvattende de oorspronkelijke laan naar de boerderij en een (verwaarloosde) boomgaard. De gemeente Maassluis is in gesprek met een project ontwikkelaar om op de plaats van de omringende sportvelden en het zwembad woningen te realiseren. Het bovenbeschreven terrein bij de Ridderhof zou plaats moeten bieden aan een tweetal 'urban'-villa's met appartementen. De dichtsbijzijnde gevel zou op circa 15 m van de voorgevel van het monument verrijzen. Na protesten van de provinciale commissie is dit plan voorlopig van de baan. Toch is men beducht voor een eventueel alternatief plan dat eveneens het waardevolle ensemble zou kunnen bedreigen. Onze commissie dringt aan op behoud van het geheel als groen element in de nieuw te projecteren woonwijk. 25 De historische boerderij De Ridderhof te Maassluis.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 27