vond plaats 15 mei. Ongeveer 40 leden bezochten het oude stadje Batenburg, de kasteelruïne, de eendekooi en het nabijgelegen kasteel Hernen. De organisatie van de landelijke Heemschutexcursie op 16 oktober nam een groot gedeelte van de zomermaanden in beslag. Het uitzetten van de route, de te bezoeken objecten, de organisatie van het vervoer, kortom de hele logistiek vroeg de inzet van diverse commissieleden. Aan de tocht door de Gelderse Poort, het gebied tussen de stuwwallen van Montferland, Nijmegen en de Veluwe, namen 340 leden deel. Naast de commissieleden werden ook deskundigen van het Buro Stroming en Stichting Ark gevraagd voor de begeleiding hetgeen aan de excursie door dit Rijnstrangengebied een duidelijke meerwaarde gaf. De presentatie van het augustusnummer van Heemschut, waarin ruim aandacht voor de Gelderse Poort, vond plaats in het Provinciehuis te Arnhem. Gedeputeerde mevrouw M. Nagel nam het eerste nummer in ontvangst uit handen van de voorzitter van de provinciale commissie Gelderland, de heer Hopperus Buma. Aanwezig was een aantal genodigden waaronder de algemeen directeur van de Bond Heemschut, de heer B.J.M. Duimel, en een vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer D. Verfürden. Het decembernummer van Heemschut, met als thema Nieuwbouw in historische omgeving, werd wederom gepresenteerd in Gelderland en wel in het gemeente huis te Wageningen. De reizende Heemschut-tentoonstelling Jongere Bouwkunst in Gelderland, 1850-1940 mag zich in een blijvende belangstelling verheugen. De expositie was in 1993 te zien in het kerkje Persingen in de gemeente Beek-Ubbergen en in de gemeentehuizen te Millingen aan de Rijn, Nijmegen en Apeldoorn. In laatstgenoemde stad werd op aanvullende panelen informatie gegeven over het gemeentelijke monumentenbeleid toegespitst op de wijk Oranjepark. Een dergelijke toevoeging wordt door de tentoonstellingscommissie toegejuicht om de plaatselijke betrokkenheid te vergroten. In het concertgebouw De Vereeniging te Nijmegen was Jongere Bouwkunst in Gelderland te zien op het symposium, gehouden tijdens de opening van de landelijke Open Monumentendag, waar mr. P. van Vollenhoven een inleiding verzorgde in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds In 1993 is de tentoonstellingscommissie overgegaan tot de aanschaf van nieuwe panelen ter vervanging van de geleende panelen van het NCM. Eén en ander werd mogelijk gemaakt door subsidiegevers waaronder het Anjerfonds en het Hoegenfonds. In 1993 werd de pers onder andere benaderd over: - het rapport van de Commissie Toetsing Uitgangspunten; - rivierdijkversterkingen; - het kort geding over de dijkversterking van de Erlecomsedam; - de Tweede Kamervergadering over de rivierdijken; - het bouwplan voor de rechtbank te Zutphen; - de Open Monumentendag; - de Heemschut persprijs, door mevrouw R. Beckers uitgereikt in het Gelderse Tiel; - de wateroverlast langs de rivieren eind december; - de sloop van het café te Voorthuizen; - de plannen rond de Drie Huizen te Nijmegen; - de tentoonstelling Jongere Bouwkunst in Gelderland, 1850-1940. Verder gaven de verschillende media aandacht aan andere onderwerpen, zoals het verzoek om rijksbescherming voor de Tricotfabriek te Winterswijk. Op 29 december was de pr-functionaris te gast in een life-uitzending van De Kwestie (AVRO's radiojournaal) over de wateroverlast langs de rivieren. Hij leverde in 1993 bijdragen aan twee boeken over de rivierdijken: Landschap als geheugen (Cadans, Amsterdam) en De Bomendijk ('t Widde Vool, Onnen). Voorts trad hij op als spreker en forumlid op een KfVI-symposium over rivierdijken (18 februari te Arnhem) en, onder overweldigende belangstelling van circa 500 personen, op een thema-avond over de stedebouwkundige ontwikkeling van Winterswijk (22 november). In twintig gemeentelijke monumentencommissies in Gelderland is Heemschut vertegenwoordigd, hetzij door een rechtstreeks mandaat, ofwel doordat Heemschutleden zitting hebben op persoonlijke titel. De onderlinge contacten en uitwisselingen verlopen nog niet zoals gewenst; hier zal in de toekomst aan gewerkt moeten worden. Ook de uitbreiding van een meer adequaat netwerk van contactpersonen en berichtgevers behoeft de aandacht van de Gelderse provinciale commissie. 17

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 19