GELDERLAND Samenstelling van de commissie mr. W.W. Hopperus Buma, voorzitter drs. G.J. de Maret Tak, penningmeester A.A.E.M. Gijsbers, secretaris drs. V.M.J.A.N. Collette drs. C.J.B.P. Frank J.A. Hanse G.J. Hebben mw.drs. M.C.I. van Hövell tot Westerflier-Speyart van Woerden mw. drs. M. Jetten R. Lureman Ch. G. Rambonnet-Sloet van Oldruitenborgh ir. G.G.L.M. Cremers, technisch adviseur ing. A. Reitsma, technisch adviseur en pr-functionaris Mutaties in de commissie Het pas benoemde lid de heer G.J. Hebben heeft de commissie om gezondheidsredenen reeds in april 1993 moeten verlaten. Aan het einde van het jaar nam mevrouw M.C.I. van Hövell tot Westerflier afscheid wegens drukke werkzaamheden. Zij was lid van de commissie sinds 1989. Vergaderingen De provinciale commissie Gelderland vergaderde in 1993 zevenmaal plenair, te weten op 20 januari, 15 februari, 17 maart, 22 april, 2 juni, 1 september en 17 november. Het uit de commissie gevormde 'dagelijks bestuur' kwam daarnaast achtmaal bijeen. Gevallen Rivierdijken In januari presenteerde de commissie Toetsing Uitgangspunten Rivierdijkversterkingen haar conclusie dat de plan- en besluitvorming bij dijkversterking meer aandacht moeten besteden aan cultuurhistorie, landschap en inspraak. De commissie deed haar aanbevelingen mede op grond van documenten van de provinciale commissie Gelderland van de Bond Heemschut. De commissie, onder voorzitterschap van dr. C. Boertien, werd ingesteld mede op aandringen van een samenwerkingsverband van Gelderse groeperingen. De Bond Heemschut droeg hier zeer actief aan bij. Het advies initieerde een hausse aan activiteiten rond de rivierdijken. Deze vroegen buitengewone aandacht, om invloed te kunnen hebben op de toonzetting die voor vele jaren de aanpak van rivierdijken zal bepalen: - deelname aan georganiseerd overleg met dijkbewoners en natuur- en milie-organisaties; - actieve participatie in de klankbordgroep voor het Gelders Rivierdijkenplan (GRIP); - vertegenwoordigen van een groot aantal groeperingen tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over het rapport van de Commissie Boertien; - overleg met Tweede Kamerleden over de rivierdijken; - adviseren en mede-vertegenwoordigen van de Belangenvereniging De Ooijse Dijken en haar advocaat tijdens het kort geding over de verzwaring van de Erlecomsedam; - participatie in de twee nationale proefprojecten: Waaldijk Neerijnen en Bomendijk Voorst (met milieu-effectrapportage); - adviseren Stichting Het Waallandschap en dijkbewoners in hun contacten met polderdistricten; - participatie in adviesgroepen over de volgende dijkvakken: Duffeltdijk-Millingense bandijk, Erlecoms Gemaal, Weurt-Deest, Gameren- Nieuwaal, Dodewaard (Dalwagen-Scheepswerf), Kom Ochten, Tiel Bellevue-Zennewijnen, Herwijnen Kerk-Den Hoek, Elden-Driel en Doesburg (waterkering en promenadeplan op historische plek van Vestingwerken). Bijzondere aandacht vroegen onder andere de procedures van planvorming en de problematiek van de dijkhellingen, die historisch-visueel gezien niet te flauw mogen zijn. Natuur en landschap Wegens de ingrijpende historisch-visuele effecten was ook aandacht nodig voor: - overleg met verschillende organisaties over de plannen voor natuurontwikkeling Fort Sint Andries en de Gelderse Poort; - het beoordelen van het voorontwerp Landinrichtingsplan Ooijpolder; - het beoordelen van de nieuwste plannen voor de Betuwelijn. ApeldoornKerklaan Mede naar aanleiding van een bezwaar van Heemschut werd een voor de omgeving te grootschalig bouwplan voor een kantoorgebouw aan het Oranjepark aangepast. De gemeente heeft nu het voornemen de parkachtige villawijk als geheel adequaat te beschermen. Bennekom, Edeseweg De oude statige bebouwing van villa's en pensions wordt in Bennekom geleidelijk aan vervangen door kantoren of appartementengebouwen. Het bestemmingsplan voorziet in een vergroting van de schaal. Eén van de oudste en fraaiste panden, Edeseweg 77, is gedoemd te verdwijnen. De Bond Heemschut werd pas bij de plannen betrokken na het verlopen van de bezwarentermijn bij de Raad en diende zich te beperken tot het adviseren van de bezwaarde belanghebbenden. Borculo, Leostichting Na berichten dat een kerk van de bekende neogotische architect Tepe, onderdeel van een klooster-complex, zou worden afgebroken ging Heemschut kijken. Het 14

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 16