OVERIJSSEL Samenstelling van de commissie ir. J.M. Veldhuis, voorzitter G. Witteveen, penningmeester H.C. Methorst, secretaris drs. M.S.M.M. Berkers A. Buter B.J.M. Duimel L.S. van Leeuwen M.H. van der Noordaa mr. A.C. Nysingh A.J. Olthof dr. H. Reijnders ir. D.M. van der Schrier B. Meffert, technisch adviseur R. Kers,pr-functionaris mw. A. de Jong, notuliste Mutaties in de commissie In 1993 trad als nieuw lid toe de heer mr. E. Loesberg, die binnen de provinciale commissie de rol van secretaris zal gaan vervullen. De heren M.H. van der Noordaa, A. Buter en drs. M.S.M.M. Berkers namen afscheid van de commissie. Daarnaast had de provinciale commissie Overijssel te kampen met een groot verlies door het overlijden van de heer B. Meffert, technisch adviseur. In de functie van technisch adviseur zal intern worden voorzien in de persoon van de heer L.S. van Leeuwen. Vergaderingen De provinciale commissie Overijssel vergaderde in 1993 zesmaal, en wel op 12 februari, 28 mei, 9 juli, 17 september, 12 november en 23 december. Gevallen In 1993 had de provinciale commissie Overijssel een groot aantal gevallen op de agenda staan. Enkele hiervan worden in dit verslag nader belicht. Dedemsvaart, draaibruggen De provinciale commissie deed over dit onderwerp een brief uitgaan naar het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Avereest om aandacht te vragen voor de slechte staat waarin de draaibruggen verkeren. Volgens Heemschut hebben de bruggen grote waarde als cultuur-historische monumenten. DeventerBestemmingsplan Kemzbne Binnenstad Een onderwerp waaraan Heemschut veel aandacht besteedde en waarover ook daadwerkelijk inspraak plaatsvond. Grote problemen in de Deventer binnenstad deden zich echter gelukkig niet voor. EnschedeOldste Hoes Het Oldste Hoes verloor door een brand de status van monument. Het stond als zodanig echter wel vermeld op de rijksmonumentenlijst. De gemeenteraad van Enschede besloot toestemming te verlenen tot sloop, waarna er voor Heemschut en andere belang hebbenden weinig eer meer te behalen viel. Heino, nieuwbouw bij kasteel Nijenhuis Wat de nieuwbouw bij kasteel Nijenhuis betreft is men nog niet verder dan het stadium plannen te maken. Desalniettemin houdt Heemschut een vinger aan de pols. Gevreesd wordt dat nieuwbouw het aanzicht van het kasteel, dat fungeert als museum voor moderne kunst, zal aantasten. Hengelo, Hemaf-terrein/Huis Hengelo Dit geval stond bijna doorlopend op de agenda van Heemschut Overijssel. Het Heemaf-terrein bood vroeger plaats aan het Huis Hengelo. Momenteel wordt de bodem in het kader van het Masterplan gesaneerd. Het terrein kan worden aangemerkt als gemeentelijk monument in verband met de relevantie ervan als archeologische vindplaats. Bij opgravingen zouden hier de nodige belangrijke vondsten kunnen worden gedaan. Het terrein zal in de toekomst worden gebruikt voor centrumvoorzieningen en woningen. Rouveen, landinrichting Het voorbereidingsplan hiervoor blijft de aandacht van de provinciale commissie houden. Het is namelijk niet uitgesloten dat hierbij historisch interessante gegevens in het geding zijn. Het gaat hierbij met name om resten van een oude molenplaats en een haventje bij het buurtschap Zwartewaterklooster. Zwolle, Rademakerszijl De Rademakerszijl is een sluis die Heemschut van de ondergang wil redden. Een probleem waarin in 1993 niet echt schot zat, maar dat in de toekomst nauwlettend in de gaten wordt gehouden. Public Relations-activiteiten De provinciale commissie profileerde zich in 1993 onder meer via het blad De Provinciaal, een kwartaal uitgave van de Culturele Raad Overijssel, waarin Heemschut een eigen nieuwsrubriek kreeg toegewezen. In deze rubriek wordt primair nieuws van de provinciale commissie Overijssel opgenomen. Verder haalde Heemschut in 1993 de pers in onder meer Deventer (vanwege het aanbieden van het themanummer over deze plaats) en in Staphorst, waar de excursie van de Overijsselse provinciale commissie zeer goed werd ontvangen. In Deventer was Heemschut bovendien één van de aanwezigen op een symposium dat moest leiden tot samenwerking tussen verschillende organisaties op het gebied van de monumentenzorg in deze stad. Tot op heden heeft dit initiatief echter geen vervolg gehad. Van de drie te plaatsen Heemschutborden op enkele beeldbepalende monumenten in Overijssel, zijn er inmiddels twee geplaatst. Het gaat daarbij om het informatiebord aan het Rondeel in Deventer en dat aan de Kok-panden te Kampen. Laatstgenoemde 12

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 14