doen opwaaien. In de discussie ter zake, die nog lang niet is afgelopen, heeft zich met name de technisch secretaris, de heer Reijenga, zich gemengd. Hij nam onder meer het initiatief in beroep te gaan tegen de voorgenomen sloop van het zogenaamde Nieuwe Stadhuis. Ook in de discussie over de herinrichting van Vismarkt en A-Kerkhof, in het kader van het project Binnenstad Beter (waarbij onder meer de toekomst van een waardevol bestand aan bomen aan de orde was), liet Heemschut zich horen. Het blijft moeilijk in Groningen de belangen van de monumentenbescherming te verenigen met de eisen die het behoud, zo mogelijk zelfs de versteviging, van de positie als economische en bestuurlijke metropool van het noorden, stelt. Scherpe discussies kunnen dan ook niet altijd worden vermeden. Men kan echter constateren dat de bereidheid met elkaar te praten, en naar elkaar te luisteren, eerder is toe-, dan afgenomen. Détail van één der panden Kok te Winschoten, door toedoen van Heemschut nu beschermde monumenten. Excursie Op 26 juni vond een excursie plaats. De bus was vol- tekend, tot de vreugde van de commissie grotendeels door leden van buiten de provincie. De reis voerde van Stad allereerst naar Adorp waar koffie werd gedronken en drs. J. Wierenga, bestuurslid van Stad en Lande, op even indringende als humoristische wijze Groningen introduceerde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de voormalige Johannietercommanderij Klooster- wijtwerd onder Usquert waar het gezelschap werd ontvangen door de heer en mevrouw Hopma Zijlema- Westerdijk Zuideveld die de leden lieten genieten van een bijzonder huis en een even bijzondere tuin. Na de lunch, in De Mosterdmolen te Eenrum, voerde de reis naar Huninga. De eigenaar van deze boerderij, één der fraaiste van het Hoogeland, met een hoenderhof die De Hondecoeter zou hebben doen watertanden, de heer R.J. Clevering, was ook gastheer in de kerk te Pieterburen. Daar kon men kennismaken met een uniek interieur dat elementen uit de 17de, 18de en 19de eeuw bevat. De volgende stopplaats was de borgstee van het in 1903 gesloopte Dijksterhuis onder de Waddendijk (vroeger buitendijks gelegen). De deelnemers konden zich door de welwillendheid van de eigenaar, de heer G. Dees, ervan overtuigen dat ondanks de sloop van de borg op het terrein nog zoveel bewaard is gebleven dat het nauwelijks moeite kost de toestand van vóór de sloop als het ware opnieuw te beleven. De laatste pleisterplaats van een rondje Noord-West Groningen was het karakteristieke café Hammingh aan het Reitdiep te Garnwerd. Uit na de excursie ontvangen reacties blijkt dat de deelnemers de kennismaking met een voor velen hunner niet of nauwelijks bekend gebied op prijs hebben gesteld. 8

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1993 | | pagina 10