IX Externe contacten Met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg werd gedurende de tweede helft van het jaar intensief overleg gevoerd over de subsidie uit de zogenaamde Pot Oud, ofwel begrotingsonderdeel 18.02 subsidie aan organisaties op het gebied van de monumentenzorg. De Vereniging is en blijft van mening dat de PC's, ondersteund door het landelijk bureau in Amsterdam, permanent activiteiten ontwikkelen die het stimuleren, activeren en conserveren van het cultureel erfgoed, i.c. monumenten, tot doel hebben. Derhalve is een structurele subsidie uit dit begrotingsonderdeel voor de Bond Heemschut noodzakelijk. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft dit uitgangspunt gehonoreerd, door de activiteiten van de buiten organisatie voor structurele subsidie in aanmerking te laten komen. Niet alleen op het (noodzakelijke) financiële vlak is de samenwerking geslaagd, ook bij de behandeling van 'gevallen' is de Rijksdienst zeer coöperatief. Heem schut streeft ernaar een goede samenwerking te bewerkstelligen met de in de nieuwe organisatiestructuur van de Rijksdienst genoemde regioconsulenten en de PC's van de Bond Heemschut. Het contract met de firma Bosch Keuning te Baarn, de drukker van het tijdschrift 'Heemschut' liep eind 1992 af. Na ampele overwegingen en evaluaties, besloot het bestuur per 1 januari 1993 geen nieuw contract aan te gaan met Bosch Keuning. Met de firma Waanders, uitgevers, drukkers en boekverkopers te Zwolle, is per 1 januari 1993 een contract afgesloten voor de periode van één jaar. Deze uitgeverij van diverse boeken over monumenten, losbladige katernen over het cultureel erfgoed, sluit beter aan op het streven van het bestuur om het tijdschrift 'Heemschut' uit te bouwen tot een kwalitatief goed product, waarin de leden de Bond Heemschut en zijn activiteiten aantreffen, maar ook goede artikelen over het brede spectrum van de monumentenzorg. Samen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Nationaal Contact Monumenten, de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond en wellicht ook met meer commercieel ingestelde periodieken, moet het mogelijk zijn om in Nederland een markt te vinden voor een kwalitatief goed tijdschrift. De Vereniging heeft daartoe het initiatief genomen. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg zal in 1993 het voortouw nemen om dit doel te realiseren. Gelet op het feit dat het bestuur heeft besloten in 1993 een professionele ledenwervingsactie te gaan starten, vonden er in dit jaar veel gesprekken plaats met daartoe geëquipeerde adviesbureau's en andere deskundigen. Met het Prins Bernhard Fonds werd gesproken over een financiële ondersteuning; indien er een aanvaardbaar, goed opgesteld plan door het bestuur is aanvaard zal er een bijdrage worden gegeven. Ook met andere fondsen werd contact gelegd. Aangezien Heemschut niet de enige organisatie is die om financiële middelen verlegen zit, is dit geen eenvoudige materie. Begin 1993 zal het bestuur een definitief besluit nemen over de ledenwervingsactie en de financiële dekking van één en ander. Met de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond werden goed contacten onderhouden over diverse aangelegenheden. In de Auto Kampioen van augustus 1992 werd een artikel opgenomen waarin Heemschut prominent werd genoemd in verband met de te Deventer georganiseerde activiteiten in het kader van de Open Monumentendag 1992. Een advertentie met een aanmeldingsbon werd geplaatst in de Kampioen en leverde enkele nieuwe leden op. Contacten met andere periodieken en activiteiten van de ANWB blijven in stand en sorteren effect. De herdruk van de promotiefolder van Heemschut werd gesponsord door het Deventer Aannemingsbedrijf Hardonk Ebenau. Het is de eerste stap van het bestuur om meer aan te sluiten bij het maatschappelijk gegeven om gebruik te maken van sponsoren, indien uiteraard de objectiviteit van onze acties niet in het gedrang komen. Met de Stichting het Nationaal Contact Monumenten werd ook in dit verslagjaar goed samengewerkt. De vice-voorzitter, de heer drs. D. van Leeuwen, vertegenwoordigt Heemschut in het NCM-bestuur. De vele acties van het NCM om meer subsidie te verkrijgen voor de monumentenzorg werden krachtig ondersteund. Regelmatig namen Heemschutleden deel aan de cursussen van het NCM. Mede namens de Bond Heemschut participeert het NCM in de begeleidingscommissie voor het strategisch plan voor de monumentenzorg. Een plan dat de Minister aan de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft toegezegd, en dat in 1993 moet zijn voltooid. 42

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 44