landelijke Heemschutdag in Leeuwarden en bij de zes officiële uitreikingen van de themanummers van het tijdschrift. Daarnaast laat Heemschut zich regelmatig vertegenwoordigen op studiedagen, presentaties van MIP (Monumenten Inventarisatie Project) gegevens; jubilea, etc. Zo mogelijk wordt daarbij ook steeds Heemschut-materiaal (folders, tijdschriften, etc.) verspreid. T Heemschut i Heemschut Presentatie Heemschut op de beurs Restauration 92 in de RAI te Amsterdam, v.l.n.r. M. van Asten, PR-functionaris PC Zuid- Holland, en drs. J. Kam.erling, PR-functionaris Heemschut. 4. Exposities Heemschut Gelderland gaf in 1992 een professioneel uitgevoerde brochure met vouwbladen over Jonge Bouwkunst in Gelderland uit. Deze map behoort bij de Expositie over Jonge Bouwkunst, die door de PC Gelderland is opgezet en de Gelderse gemeenten zal aandoen. Tot 1994 bestaat de mogelijkheid via de Culturele Raad van Noord-Holland de expositie van in opdracht van Heemschut gemaakte foto's van Noordhollandse dorps- en stadsgezichten te reserveren. 5. Landelijke Heemschutdag De Heemschutdag, die dit jaar in Friesland werd gehouden, was een groot succes. De belangstelling was zoals altijd groot en de organisatie door de Friese PC prima. De excursiegangers verzamelden zich in Leeuwarden in Theater Romein, en werden welkom geheten door voorzitter de heer J. Franssen en wethouder Koormans van Leeuwarden. Daarna konden de excursiegangers kiezen uit drie routes. 1Van terpen naar steden. 2States en landhuizen. 3De Bonifatiusroute. Route 2 langs Heringastate, Staniastate, Dekemastate en de Klinze trok de meeste belangstelling. Na afloop was er een apertitief in de tot theater omgebouwde Westerkerk in Leeuwarden, Theater Romein, een uniek voorbeeld van herbestemming. 6. Heemschut Persprijs 1991 Op 21 september werd voor de zesde maal de Heemschut Persprijs uitgereikt. De Commissaris van de Koningin in Groningen, de heer H.J.L. Vonhoff, reikte de prijs uit in het Provinciehuis van Groningen aan Friggo Visser, medewerker van het Nieuwsblad van het Noorden, en Hans Peerbolte, medewerker van het NOS-programma 'Van Gewest tot Gewest'. Zij ontvingen de gedeelde prijs voor hun gezamenlijke productie 'Groningen redt Jugendstil', die op 16 januari in het NOS-programma 'Van Gewest tot Gewest' werd uitgezonden. De jury was gefrappeerd door het pleidooi in sprekende beelden en betogen voor het behoud en de restauratie van Jugendstil tegeltableaus als onderdeel van de gevelarchitectuur uit het begin van deze eeuw. Eervolle vermeldingen werden verleend aan Jurriaan Geldermans van het Noordhollands Dagblad en Willem van der Ham, medewerker van Intermediair. Geldermans kreeg een oorkonde voor zijn bevlogen artikel 'Gevoel van haat en liefde voor vier vlotbruggen' (over het Noordhollands Kanaal), op 23 februari 1991 verschenen in het Noordhollands Dagblad. Willem van der Ham kreeg een vermelding voor het artikel 'Doorvaart gestremd', verschenen in Intermediair van 29 november 1991. De auteur schrijft op betrokken en deskundige wijze over de verloedering van de Nederlandse kanalen. De jury bestond in 1991 uit: - J.Th. Balk, journalist (voorzitter); - ing. O. van Asten, architect; - A.G. Hieselaar, hoofd ex.- en interne betrekkingen van de VNU te Haarlem; - drs. J. Kamerling, eindredacteur/voorlichter Bond Heemschut (secreataris); - B. Kroon, journalist; - J. de Roode, oud-NOS-medewerker; - M. van Rooy, adj. hoofdredacteur NRC/Handelsblad. De prijs wordt gesponsored door Uitgeversmaatschappij de VNU te Haarlem. Uitreiking van de Heemschut Persprijs 1991 te Groningen, v.l.n.r. Commissaris der Koningin in Groningen de heer H.J.L. Vonhojf,jmylidJ. Th. Balk, en de winnaars H. Peerbolte en Friggo Visser (foto EFG fotobureau, J. Knigge). 36

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 38