NOORD-BRABANT Samenstelling van de commissie - mr. G.M. van Oerle, voorzitter - drs.ir. H.N.G.M. Boot, secretaris - mr. H. Bergé, vice-voorzitter - H.H.M. Strijbos, technisch adviseur - ing. L. de Visser, technisch adviseur - Jhr. L.E.D.S. van Bönninghausen tot Herinckhave - A.A. Brij - J.C.M. van der Eerden - W.F. Fransen Wzn. - P. Hartmans - ing. TH.G.R. Linders - J.A.J.M. van Rosmalen - drs. A.P.L.M. Schenk - ing. H.J.P. van de Weem - ing. W.M. van Weert - ir. J.W.G. Witmer Vergaderingen In 1992 vergaderde de commissie zesmaal, te weten op 22 januari, 11 maart, 23 april, 17 juni, 2 september en 18 november. Vijf vergaderingen werden bijgewoond door drs. J.P.J. van der Haagen, juridisch en technisch directeur van Eleemschut. Gevallen Deurne, parochiehuis Neerkant Eleemschut wijst B&W van de gemeente Deurne in een brief op het belang van dit beeldbepalende en op zichzelf cultuurhistorisch waardevolle pand. Elet beleid dient zich te richten op behoud van dit pand. s-Hertogenboschde Parade Op 1 april 1992 hebben de Bossche gemeenteraadsfracties van CDA en PvdA tegen de plannen voor een concertzaal onder de Parade in 's-Hertogenbosch gestemd. Door dit neen bleek de meerderheid van de Bossche gemeenteraad tegen een ondergrondse concertzaal te zijn. Voor de PC Noord-Brabant klonk de afwijzing van de plannen als muziek in de oren, want, met vele andere organisaties en het meerendeel van de Bossche bevolking, heeft Heemschut tegen deze plannen geageerd. B&W van 's-Hertogenbosch, onder aanvoering van cultuurwethouder dr. H. Dona, hadden in 1989 het in vele ogen onzalige plan voor een ondergrondse concertzaal gelanceerd. Als plaats hadden ze voor de Parade gekozen, historisch en archeologisch één van de belangrijkste plaatsen van 's-Hertogenbosch. Het is een bijzonder waardevol uit de 18de eeuw daterend plein, voorheen omringd door een gesloten caré van lindebomen en in hoofdzaak 18de- en 19de-eeuwse gevelwanden. De hoog boven de bomen oprijzende Sintjan domineert de Parade. Het is de mooiste kathedraal van Nederland, waarvan de bouw zo'n 600 jaar geleden werd begonnen en 150 jaar later succesvol werd afgerond. Eén van de velen, die fel tegen de plannen voor de ondergrondse concertzaal heeft geprotesteerd, is het Bossche PC-lid Jan van der Eerden. Zo hekelde hij de bewering, dat schade aan gebouwen rond de Parade 'nagenoeg' uitgesloten zou zijn. Verzakking in de directe omgeving zou hoogstens enkele millimeters bedragen, terwijl verder weg de verzakking 'nog minder' zou zijn. Maar dan mag er tijdens de bouw letterlijk niets misgaan, en wie zal dat garanderen? In feite kan iedere verzakking, hoe gering ook, fataal zijn. Immers hoe de fundering van de Bossche kathedraal eruit ziet, is niet bekend. Waarschijnlijk zit de aanleg ervan niet dieper dan drie tot vijf meter. De fundering van de andere aan de Parade liggende historische gebouwen halen deze diepte niet eens. De ondergrond van de Bossche binnenstad is geen rotsgrond, maar met water doordrenkte moerasgrond. De bovenste twee tot drie meter bestaan uit ophogingen. Het was de bedoeling het geraamte van de concertzaal, een betonnen casco met een hoogte van 25 meter en een diameter van ruim 60 meter, in een vijf meter diepe bouwput te maken. Als de ruwbouw gereed zou zijn, zou de grond eronder weg worden gezogen, waardoor de betonnen kolos per etmaal zo'n halve meter in de grond zou verdwijnen. Het gewicht van het geraamte moest dusdanig zijn, dat het tenminste de enorme opwaartse druk van het grondwater kon weerstaan. Wat dat betekent, weet iedereen die wel eens een bal onder water heeft geprobeerd te duwen. Maar niet alleen dreigde er gevaar voor de rond de Parade staande bebouwing, ook de schoonheid van het plein dreigde in ernstige mate te worden verstoord. In het plan voor de ondergrondse concertzaal was namelijk tevens een opdringerige glazen entree voor de tegenwoordige toegang tot de stadsschouwburg aan datzelfde plein opgenomen. Verder was het de bedoeling het plein, in de ogen van de Bond Heemschut, te ontsieren met twee, elf meter hoge, glaspiramiden. Dit naar voorbeeld van het Parijse Louvre. Ook nooduitgangen, een vijver van 14 bij 14 meter, een lawaaimakende luchtverversingsinstallatie en een hefplateau van zes bij zestien meter om de vracht wagens met muziekinstrumenten naar beneden en boven te kunnen brengen zouden op het plein moeten komen. Door al deze architectonisch zinloze bouwsels, die de helft van de Parade in beslag zouden nemen, zou het plein nog slechts voor kleinschalige evenementen kunnen worden gebruikt. 's-Hertogenbosch, De Brand (samen met de Groene Ring) Om het open landschap rondom 's-Hertogenbosch te 30

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 32