PR-activiteiten In voorkomende gevallen gaf Heemschut Gelderland acte de présence, onder andere tijdens de Open Monumentendag 1992 in Nijmegen. Contacten werden onderhouden met de provincie Gelderland, gemeenten, en andere overheden waaronder de polderdistricten en verwante organisaties. In het bijzonder moet worden genoemd het overleg met de directie van het Gelders Oudheidkundig Contact te Zutphen en met een delegatie van het Wijnhuisfonds, eveneens in Zutphen. Dit overleg zal in de toekomst worden geïntensiveerd. De provinciale en regionele pers werd periodiek geïnformeerd, meestal naar aanleiding van 'gevallen'; Omroep Gelderland en de Stadsomroepen vroegen regelmatig om een stellingname van de PC. Op de vernieuwingen ten aanzien van de subsidie regeling voor restauratie en onderhoud van rijksmonumenten in de provincie Gelderland werd door de PC officieus gereageerd door contact te zoeken met enkele leden van de provinciale staten Gelderland. Aan het Huisje van Salm in Beek-Ubbergen, restauratie- voorbeeldproject van de Bond Heemschut, werd door het Stichtingsbestuur - waarin de PC Gelderland participeert in de persoon van de secretaris - het nodige onderhoud verricht. Een kleine expositie over architect Abraham Salm, monumentenzorgactiviteiten en de Bond Heemschut, werd gepresenteerd in afwachting van een definitieve inrichting. De expositie Jongere Bouwkunst Gelderland werd officieel in gebruik genomen met een presentatie in het hoofdkantoor van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Hoevelaken. De opening werd verricht op vrijdag 15 mei 1992 door de gedeputeerde voor monumentenzaken in Gelderland, de heer J. de Bondt, in aanwezigheid van een aantal genodigden en de voorzitter van de Bond Heemschut, de heer J. Franssen. Inmiddels is de tentoonstelling te zien geweest te Hoevelaken, Arnhem, Wageningen, Wijchen, Nijkerk, Ede, Elburg en nogmaals te Ede. De uitvoerige, fraai uitgegeven brochure over de Jongere Bouwkunst in Gelderland, vervaardigd door de PC-leden mevrouw drs. M.Chr. van Hövell tot Westerflier-Speyart van Woerden en drs. V.M.J.A.N. Collette, kon tot stand komen door een subsidie van het Cultuurfonds van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Ook in 1993 en volgende jaren is de expositie beschikbaar als 'reizende tentoonstelling', met name voor gemeentebesturen en organisaties in Gelderland, die in hun beleid aandacht willen schenken aan de bescherming van de jongere bouwkunst in deze provincie. Tijdens de door het NCM, in samenwerking met het Gelders Oudheidkundig Contact georganiseerde cursusreeks 'Monumentenzorg in de praktijk' te Apeldoorn, voorjaar 1992, hield de secretaris van de PC, de heer A.A.E.M. Gijsbers, een inleiding over het werk van Heemschut Gelderland. Op 14 augustus 1992 vond te Zaltbommel de presentatie plaats van het themanummer van 'Heemschut', gewijd aan de problematiek van de rivierdijkverzwaring en de Betuwelijn; beide hoogst actuele zaken in en voor Gelderland. Belangrijke bijdragen aan dit nummer, dat officieel werd overhandigd door de voorzitter van de PC Gelderland, mr. W.W. Hopperus Buma, aan drs. D. Eijsma, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en aan burgemeester Palm van Zaltbommel, werden geleverd door de TA ing. A. Reitsma. Uitreiking van het themanummer Heemschutover Rivierdijkverzwaring, v.l.n.r. burgemeester Palm van Zaltbommel, drs. D. Eijsma, lid der Tweede Kamer, mr. W. W. Hopperus Buma, voorzitter PC Gelderland (foto C. de Koek). Beide TA's van Gelderland bezochten een informatieve avond te Barneveld over de land- inrichtingsdiplomatie in de Gelderse Vallei. Namens de PC vervaardigde TA ing. G. Cremers een notitie voor de Dienst Ruimte, Groen en Wonen voor de provincie Gelderland over de behartiging van cultuurhistorische waarden in de ruimtelijke ordening. Met een afvaardiging van de Gelderlandse Milieu Federatie te Arnhem werd door de PC Gelderland aansluitend van gedachten gewisseld. De secretaris van de PC was namens Heemschut forumlid te Nijmegen op 10 december 1992 tijdens een discussie over 'Het Gezicht van Nijmegen'. In voorbereiding voor 1993 is een excursie/ bijeenkomst voor de (bijna 1000) leden van Heemschut in Gelderland. Dit mede om het Heemschutwerk in het algemeen, en het profiel van de PC en het werk dat zij verricht in het kader van de decentralisatie in het bijzonder, te verduidelijken. Ook met betrekking tot de uitbouw van het net van berichtgevers en de Heemschutvertegenwoordiging in Gelderse Monumentencommissies ligt het in de bedoeling in 1993 opnieuw initiatieven te ontwikkelen. Verspreiding van geëigend Heemschutmateriaal vond tijdens het verslagjaar op gerichte wijze plaats. 18

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 20