verbouwplannen van het rijksmonument het Witte Huis aan de Hoogstraat, waarin een bloemenwinkel zou worden gevestigd. Duiven, centrum, Het voormalige klooster in het centrum van Duiven, voorheen een gemeentelijk monument, moest wijken voor de nieuwbouwplannen in het centrum. De oude pastorie, eveneens een gemeentelijk monument, blijft gehandhaafd. Ede, amovering van villa Bij het gemeentebestuur van Ede werd bezwaar ingediend tegen afbraak en vervangende nieuwbouw van villabebouwing aan de karakteristieke Bennekomseweg, één en ander in samenspraak met de Dorpsraad Bennekom. Ede, Klein Vossenhol Met het gesloten convenant tussen gemeentebestuur en projectontwikkelaar, inhoudend dat de beeld bepalende villa Klein Vossenhol wel wordt gerenoveerd maar niet geplaatst op de gemeentelijke monumenten lijst van Ede, kan Heemschut zich verenigen. Eibergen, villa Nijhof Voor de monumentale fabrikantenvilla Nijhof, door leegstand en verwaarlozing bedreigd, werd (opnieuw) dringend aandacht gevraagd bij het gemeentebestuur. Er ligt inmiddels een plan tot verbouwing (appartementen) en nieuwbouw in de tuin. Elburg, bestemmingsplan Buiten de Veste Besloten werd Kroonberoep in te stellen nadat GS van Gelderland het betreffende bestemmingsplan, dat voorziet in bouwmogelijkheden aan de rand van het beschermd stadsgezicht, hadden goedgekeurd. Elattem, bouwplan Rabobank Het Kroonberoep tegen de voorgenomen uitbreiding van de Rabobank in het beschermd stadsgezicht werd gehonoreerd op grond van het ontbreken van de vereiste zorgvuldigheid in de voorafgaande gemeentelijke besluitvorming. Lobith, Mariaklooster Aan B&W van de gemeente Rijnwaarden verzochten wij het beeldbepalende Mariaklooster in het centrum van Lobith uit circa 1910 niet te slopen, maar tenminste het karakteristieke middengedeelte in de nieuwbouwplannen voor woningbouw in te passen. Lochem,, station Het stationsgebouw van Lochem, aanvankelijk op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst, werd daarvan afgevoerd o.m. wegens het nog altijd ontbreken van een nieuwe bestemming. Wij volgen de ontwikkelingen. Maas en Waal (west), kassencomplex Het bezwaar tegen oprichting van een omvangrijk kassencomplex dichtbij het voormalige kasteelterrein van het Huis te Leeuwen leidde tot het stopzetten van de procedure tot bestemmingsplan wijziging. Malden, boederij Heemschut maakte bij B&W van de gemeente Heumen bezwaar tegen het uitbreidingsplan Malden- west, dat voorziet in uitgebreide woningbouw ter plaatse met voorbijgaan aan historische waarden. O.a. dreigt een karakteristiek boerderijtje, een gemeentelijk monument, te worden wegbestemd in de toekomst. Nijmegen, kapel Canisius- Wilhelminaziekenhuis Met de Stichting tot behoud van de voormalige kapel verzochten we de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het gebouw op de rijkslijst te plaatsen. Dit verzoek werd afgewezen. Bezwaren tegen de sloop van de karakteristieke kapel, waarvoor hergebruik in de nieuw te bouwen woonwijk op het terrein van het voormalige ziekenhuis werd bepleit, leidden aanvankelijk tot schorsing door de Raad van State van de door de gemeente Nijmegen verleende sloopvergunning wegens het ontbreken van een deugdelijke beschrijving van het object door de gemeentelijke monumentencommissie van Nijmegen. In het verslagjaar kwam het niet tot een definitieve uitspraak over de toekomst van de kapel. Nijmegen, Weeshuis Hessenberg Na bezwaren van de PC Gelderland tegen de voorziene afbraak van het voormalige Weeshuis op het Gelderlander-terrein aan de Hessenberg, een rijksmonument, t.b.v. woningbouw, is de historische en architectonische waarde van het gebouw opnieuw getoetst. Tijdens het verslagjaar is het pand bewoonbaar gemaakt hangende de procedure om het tegen verval en mogelijke kraakacties te behoeden. Heemschut bepleit handhaving van het complex en inpassing in de nieuwbouwplannen. Renkum, Klein-Dreyen De bezwaren tegen afbraak, c.q. grootschalige nieuw bouw op het landgoed Klein Dreyen te Oosterbeek noopten tot het indienen van een uitgebreid bezwaar schrift bij de gemeente Renkum. Rheden, De Valkenberg Herhaald overleg en de toezegging van een verantwoorde situering, waarmee Heemschuts bezwaren grotendeels werden weggenomen, leidden ertoe dat Heemschuts beroepschrift tegen de bouw van een zwembad op het landgoed De Valkenberg werd ingetrokken. Steenderen, uitvaartcentrum Wij spraken onze bezorgheid uit over de situering van een uitvaartcentrum naast de N.H. Kerk te Steenderen. Terborg, discotheek Wij spraken onze bezorgdheid uit over de mogelijke vestiging van een discotheek in het pand naast de N.H. kerk te Terborg, waarbij de voorgevel zou moeten worden veranderd. Ubbergen, gemaal B&W van Ubbergen werden verzocht, samen met de Ubbergse Monumentenstichting, alles in het werk te stellen om het gemaal van de Polder Erlecom, dat wordt bedreigd met afbraak in het kader van de begonnen dijkverhoging, op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Valburg, Elooiberg Een negatief advies werd gegeven inzake de plannen 16

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1992 | | pagina 18