54 GRAFISCHE BEDRIJVEN BOSCH KEUNING NV Aangezien per 1 januari 1992 het contract met onze drukkerij Bosch Keuning afloopt, werd er veel overleg gepleegd over ons tijdschrift "Heemschut". Nadat het bestuur gekozen had voor deze uitgever, werden besprekingen geopend over een nieuw contract. Tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur van 13 december werd het contract getekend. De veranderingen komen in het kort neer op de volgende zaken: Bosch Keuning verzorgt voor de Bond Heemschut de ledenadmini stratie; Bosch Keuning int de contributies op een aparte reke ning, waarover de Bond Heemschut alleen kan beschikken; Bosch Keuning levert een financiële bijdrage aan de administratiekosten en de promotie-activiteiten. PRINS BERNHARD FONDS Met de directie van dit Fonds werd gesproken over de honorering van een Socutera film ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de Bond. Het bestuur heeft gemeend deze aanvraag niet te honoreren. Een aanvraag voor een financiële ondersteuning voor de interne renovatie van het kantoor is nog in behandeling. EUROPA NOSTRA Ons bestuurlid de heer mr. E. Dienaar onderhoudt contacten met Europa Nostra en woonde het Congres in Dublin bij. DECENTRALISATIE De Monumentenwet van 1988 gaat ervan uit dat iedere gemeente een verordening, zoals bedoeld in artikel 15, heeft vastgesteld, op basis waarvan vergunningen worden afgegeven. In 1984 werd de Monumentennota uitgegeven met daarin opgenomen het "instandhoudingsbeleid" De Monumentenwet van 1988 gaat ervan uit dat het Rijk de monumentenregisters samenstelt (in nauwe samenwerking met de Provincies en de Gemeenten)De bestuursverantwoording berust derhalve bij de Minister. Zijn die registers eenmaal samengesteld (met andere woorden bepaald), dan is het de gemeente, die het omgaan met die waarden bepaalt; de gemeente geeft uiteindelijk de vergunning af. Er is één belangrijke voorwaarde: de gemeente moet een verordening hebben, waarin tenminste een adviescommissie van deskundigen is geregeld. Indien deze commissie over een aanvraag een beslissing heeft genomen, dan vervalt voor de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de noodzaak de procedure over te doen. Sinds 5 februari 1990 geldt het Besluit Rijkssubsidiëring Onderhoud Monumenten. De derde Algemene Maatregel van Bestuur, waarin de subsidiëring van achterstallig onderhoud van historische parken en tuinen wordt geregeld, is in voorbereiding. Gemeenten (met veel monumenten) moeten een goed gemotiveerd meerjarenprogramma, zoals de restauratiesubsidieregeling die kent, opstellen. Dit is een goed instrument voor de budgetreservering. Heemschut zou bij het opstellen van zo'n meerjarenprogramma behulpzaam kunnen zijn, c.g. geïnformeerd kunnen worden. Het is voor een gemeente namelijk een uitstekend beleidsinstrument op langere termijn, voor de burgers geeft het een indicatie wanneer een object aan snee is! Het instandhoudingsbeleid van een gemeente is met een dergelijk meerjarenprogramma goed te voeren.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1991 | | pagina 56