51 12. HET KORENMETERSHUIS In het jaarverslag van 1990 maakten wij melding van de te verwachte aanvang van de interne renovatie van het Korenmetershuis. Die verwachting is uitgekomen; het dagelijks bestuur heeft in zijn vergadering van 2 februari 1991 de bijgestelde achitectenbegroting goedgekeurd, zodat er een gesprek met de aannemer, de firma Kneppers uit Amsterdam, kon plaatsvinden. Met het plaatsen van een afsluitbare container, ongeveer veertig meter verwijderd van ons gebouw, op de Nieuwezijds Kolk werd 6 augustus een begin gemaakt met de werkzaamheden. Op deze container werd een directiekeet geplaatst, als noodonderkomen voor het secretariaat. In de container werd het meubilair opgeslagen. De directeur juridische en ruimtelijke zaken, de eindredacteur en de administrateur hebben gedurende de verbouwing thuis hun werk voor de Bond Heemschut gedaan, omdat er voor hen geen plaats was in de directiekeet De kamers op de eerste verdieping zijn grondig aangepakt. De bouw kundige gebreken werden hersteld, en geheel van nieuw schilderwerk voorzien. De kantoorplaats van de juridisch en ruimtelijk directeur is tevens als vergaderzaal ingericht. De kamer van de eind- redacteur werd voorzien van nieuw dakbeschot en de lekkages werden opgeheven. De entree op de begane grond is geheel vernieuwd. Door een klein deel van de administratieruimte erbij te trekken, ontstond een ruimere hal, waardoor het mogelijk is het bezoek te ontvangen, zonder meteen de medewerkers op de administratie te storen. De antieke kast, bruikleen van het Rijksmuseum, siert de met marmeren tegels belegde nieuwe hal. De oude trap werd uiteraard gehandhaafd, maar krijgt door de ruimere entree veel meer allure. De bibliotheek, tevens werkkamer van de algemeen directeur, kreeg een nieuwe entree. De oude deur bleek nog te bestaan en werd in ere hersteld. De kamer werd voorzien van een extra boekenkast, die elders in het huis was opgeslagen. De secretariaatsruimte is weliswaar iets verkleind, maar doordat de vergaderingen op de eerste verdieping plaatsvinden, kon de ruimte beter worden ingedeeld. Het souterrain tenslotte werd grondig schoongemaakt, van vloer bedekking voorzien en er werd een tweede toilet gebouwd. De aanwezige archiefruimte werd efficiënter ingedeeld en de kantine/keuken van frisse vloerbedekking voorzien. Op advies van de kleurspecialist van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer H. Kurvers, die na een onderzoek de originele verflaag ontdekte, werd het gebouw inwendig geheel geschilderd. Opvallend is de kleur van het houtwerk; gekozen is voor de originele kleur paille, een stro-achtig geel met een dun nerfje. Wij zijn de heer Kurvers veel dank verschuldigd, en als herinnering aan het onderzoek zijn de onderzoeksproeven op de oudste deur uit 1620 op de begane grond en op een korbeel op de eerste etage zichtbaar. Het architectenbureau Prins uit Amsterdam vervaardigde tekeningen aan de hand waarvan de renovatie grotendeels heeft plaatsgevonden.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1991 | | pagina 53