2 1VOORWOORD Dit jaar werd het tachtigjarig bestaan van de Bond Heemschut, de Vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland, gevierd met een aantal activiteiten. In het door acties van de Bond Heemschut behouden Noord-Zuidhollands Koffiehuis te Amster dam, werd op 2 februari een receptie belegd. Deze werd vooraf gegaan door een paneldiscussie over Heemschut en de sociale vernieuwing. Bij die bijeenkomst sprak ik over de participatie van de leden van de Bond bij het beschermingswerk, dat decentraal dient te gebeuren, om mensen in buurten, wijken en dorpen duidelijk te maken dat het een verarming is voor de omgeving wanneer karakteristieke gebouwen verdwijnen. Tijdens de feestelijke Jaarvergadering van onze Vereniging in Paleis Het Loo te Apeldoorn, heb ik aangedrongen op het meer actief inschakelen van de leden in vertegenwoordigende functies, zoals plaatselijke monumentencommissies. Een jubileum-giften actie in juni heeft een extra bedrag opgeleverd om de kosten van deze activiteiten en de uitgaven van het Jubileum Heemschutnummer van oktober te financieren. Namens het bestuur dank ik alle gulle schenkers die door hun bij dragen het werk van Heemschut mede mogelijk hebben gemaakt. Steeds meer wordt er zelfwerkzaamheid geëist en de bijdrage van de Rijksoverheid wordt steeds lager. Vandaar mede mijn aandrang om niet alleen de leden van de provinciale commissies en afdeling het werk te laten doen, maar ook de overige leden bij het werk te be trekken Tijdens de drie gehouden bijeenkomsten over de decentralisatie, te Groningen, Zwolle en Den Bosch, heb ik kunnen constateren dat er een bereidheid bestaat om decentraal te werken. De vraag blijft, op welke manier een provinciale commissie of afdeling de deskun digheid die er naar mijn mening onder de leden van onze Vereniging bestaat, zodanig organiseert dat het beschermingswerk daarvan de vruchten kan plukken. Het bureau te Amsterdam is dit jaar door de firma Kneppers te Amsterdam op een voor Heemschut zeer aanvaardbare wijze gereno veerd. Een groot aantal genodigden maakte van de gelegenheid gebruik om op 13 december een kijkje te komen nemen. Tenslotte dank ik iedereen in onze organisatie die zich in dit verslagjaar heeft ingezet voor de Bond. Heel in het bijzonder degenen die zich hebben ingespannen om de jubileumactiviteiten te organiseren. J. Franssen voorzitter

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1991 | | pagina 4