12 De PC Zuid-Holland organiseerde een excursie op 25 mei naar de Alblasserwaard De PC Noord-Holland organiseerde op 1 juni een excursie naar Den Helder (marinewerf) en Wieringen. De PC Noord-Brabant organiseerde op 10 augustus een excursie naar Oirschot en omgeving. De PC Limburg organiseerde op 7 september een excursie naar Zuid- Limburg De PC Overijssel organiseerde op 11 oktober een excursie naar Enschede Landelijke Heemschutdag De Landelijke Heemschutdag werd in 1991 gehouden op 5 oktober in Hilversum. Na een ontvangst in het markante Gooiland van architect Duiker door burgemeester Kraayeveld-Wouters maakten enkele honderden leden en belangstellenden, verdeeld in groepjes met gidsen, s'ochtends een wandeltocht door de Hilversumse binnenstad met zijn vele jonge monumenten. s'Middags was er een bustocht door de buitenwijken met zijn karakteristieke villa's. Na een stop bij het vervallen monument Zonnestraal was er tenslotte een receptie ten stadhuize Het tijdschrift speelde uitgebreid in op deze dag met een aantal artikelen en intervieuws over Hilversum. Jubileum-discussiemiddag Met een discussiemiddag in het destijds op initiatief van Heemschut herbouwde Noord-Zuidhollands Koffiehuis over het thema "Sociale vernieuwing en monumentenbescherming" kan Heemschut terugzien op een geslaagde viering van zijn 80-jarig jubileum. Een forum, bestaande uit oud-staatssecretaris en -wethouder van stadsvernieuwing en projectleider sociale vernieuwing Jan Schaefer, buurtarchitect Willem Smid, restauratie-aannemer Sander Kneppers en Rijksdienst-voorlichter Tessel Pollmann discussieerde onder leiding van Schaefer op informele wijze met de zaal over het thema Het idee voor het thema kwam van de in 1990 overleden algemeen directeur van Heemschut, Piet Smit. De les, die Heemschut van het forum kon leren was, dat de Vereniging bij zijn acties meer aandacht moet besteden aan het sociale aspect van de monumentenbescherming. Karakteristieke buurten met vaak heel interessante volkswoningbouw kun je voor verval behoeden door de bewoners meer bij hun monumentale buurt te betrekken, en besef bij te brengen van de architectonische waarde van hun woonomgeving.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1991 | | pagina 14