8 TIJDSCHRIFT De redactie onderging in 1991 geen wijziging. Zij bestond uit mevrouw drsA.M. ten Cate en de heren drs. B. Franssen, dr. E. Jans en drs. J. Kamerling (eindredacteur). Ook dit jaar leverde behalve de redactie, een vaste kern van free-lance medewerkers regelmatig bijdragen aan het tijdschrift. In het colofon werd steeds vermeld welke medewerkers aan een nummer hebben meegewerkt. Tot de groep van vaste medewerkers behoorden de dames drs. O. van der Klooster en drs. S. Bakker, en de heren H. Knijtijzer, ing. A. Reitsma, drs. L. van der Meule, J. Th. Balk, A. Barnard, drs. W. de Wagt, drs. M. Berkers en R. Lureman. Nieuw in dit gezelschap is drs. S. Bakker, kunsthistorica te Amsterdam. Ook verscheen er een aantal artikelen van medewerkers, die incidenteel bijdragen leverden. Er blijkt steeds weer ruime belangstelling te bestaan vooral onder afgestudeerde kunsthistorici om in Heemschut te schrijven over onderwerpen, waarin zij gespecialiseerd zijn of over actuele themas In het verslagjaar verschenen zes nummers, waarvan twee geheel gewijd waren aan een bepaald thema: het Friesland-nummer en het Jubileum-nummer, en drie voor een deel aan een thema waren gewijd. Het februari-nummer was het enige nummer zonder een bepaald thema. Aan de orde kwamen onder meer de ontsiering door geluidswallen, historische grensstenen, gevelreinigingssystemenafbeeldinen van monumenten op postzegels, bedreigde dijkbebouwing en een interview met de nieuwe president van Europa Nostra, prins Henrik van Denemarken. Het april-nummer was gewijd aan het thema Pleinen. Het typisch Nederlandse plein werd beschreven en internationaal vergeleken in diverse artikelen. Ook het driehoekige Brabantse plein kwam aan de orde Van de Jubileum-discussiemiddag, die het 80-jarige Heemschut organiseerde over sociale vernieuwing en monumentenbescherming, verscheen een uitvoerig verslag. Het juni-nummer richtte zich geheel op Friesland. In dit nummer onder meer de artikelen 'Sfeer proeven in drie Friese steden, 'Een foto-tocht door de Friese grietenijen', 'Het Friese Cultuur landschap' en artikelen over Friese Kerkepaden, oude Friese hout hellingen, het Friese MIP, Oranjewoud, Vervangende nieuwbouw in Friesland en de Oude Greidboerderij in WartenaVerder een inter- vieuw met de provinciale commissie van Heemschut en een voorwoord van de Commissaris van de Koningin in Friesland, de heer H.Wiegel. Het augustus-nummer was voor een deel gewijd aan de stad Hilver sum, waar in 1991 de Heemschutdag werd gehouden. Met name de jonge bouwkunst, waaraan Hilversum rijk is, kwam ruim aan bod. Een tweede thema ging over boeiende havengezichten in ons land. Verder verschenen artikelen over monumentale gashouders, lelijke winkelpuien, watertorens, de fietsroutes in Noord-Holland die Heemschut uitgaf, en de monumentenzorg te Renkum.

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1991 | | pagina 10