VOORWOORD 1. Negenenzeventig jaar lang bestaat Heemschut, de Bond, die werd opgericht met als doel bescherming van de schoonheid en het historisch-ruimtelijk karakter van Nederland in het algemeen en van cultuurmonumenten in het bijzonder. Nog steeds is het van belang, dat Heemschut bestaat, via onze provinciale commissies, onze deskundige medewerkers en via de mededelingen in de pers bereiken ons berichten, dat telkens weer ons heem bedreigd wordt. Het gaat dan niet alleen om de beschermde notoire monumenten de zgn. 17e eeuwse grachtenpanden in Amsterdam, maar zeker ook om de eigentijdse gebouwde omgeving van na 1850, die middels het monumenten inventarisatie project in kaart gebracht is. Het respect voor deze ons vaak vertrouwde gebouwen, complexen, ja zelfs hele woonwijken is nog lang niet bij iedereen aanwezig. De dreiging, in deze tijd van kantoor-kolos expansie, is steeds aanwezig!! Waakzaam zijn onze provinciale commissies, geassisteerd door de technisch adviseurs en in de meeste provincies ook de PR-medewerkers Heemschut heeft tot taak aan mensen die wonen of leven in een wijk of buurt waar een vertrouwd object bedreigd wordt, duidelijk te maken dat hun buurt of wijk verarmt als deze gebouwen verdwijnen. Heemschut-leden zullen naar mijn mening aktiver moeten worden, misschien zelfs andere methoden bedenken om mensen te interesseren voor het behoud van beschermingswaardige gebouwen of plekken. Aktief het werk volgen van de monumenten commissies in de gemeenten, de monumentenwet 1988 namelijk gaat er van uit, dat iedere gemeente een verordening, zoals bedoeld in art. 15, heeft vastgesteld, op basis waarvan vergunningen worden afgegeven. Vergunningen voor wijziging van een rijksmonument of zelfs sloop. Heemschut moet de gevolgen van deze nieuwe wet ook in zijn organisatie nog duidelijker doorvoeren. Dat wil zeggen, dat de provinciale commissies meer moeten gaan doen, meer nog, niet alleen abstract de gevallen behandelen maar ook de leden bij het werk betrekken het gevoel voor monumenten bijbrengen. Het decentralisatie-proces zal derhalve voortgezet worden, Heemschut gaat anders verder en naar mijn mening moet Heemschut ook anders verder. Actieve leden, die participeren in ons werk in de besturen, de provinciale commissies maar ook "infiltreren" in de gemeentelijke monumentencommissies. Met genoegen konstateer ik een leden winst van bijna 200 abonnees! Heemschut zal door middel van akties en promotie campagnes zijn aantal leden van bijna 8000 niet alleen moeten handhaven maar ook verder uitbreiden! Een opgave voor het bestuur en de staf voor het komende jaar. J. Franssen voorzitter

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1990 | | pagina 4