Te Gendringen werd aandacht gevraagd voor consolidatie van de overblijfselen van 'De Swanenburg'. Bij de gemeente Wisch werd gepleit voor het behoud van het rijksmonument Terborg: een voormalig pakhuis met laat middeleeuwse bouwfragmenten. Voor het behoud van een kapitaal herenhuis te Kerkdiel werd aandacht gevraagd. Bij het gemeentebestuur van Wijchen werd gepleit voor behoud van een boerderij, die de Kasteellaan ter hoogte van het huidige Raadhuis markeert. De oude herberg 'Het Zwijnshoofd' te Doesburg wordt bedreigd met afbraak Heemschut-Gelderland volgde de ontwikkelingen nauwlettend. Hetzelfde geldt voor nieuwbouwplannen aan de Wilhelminastraat te Neede en voor nieuwbouw van appartementen naast het kasteeltje 'De Wijchert' te Berg en Dal, gemeente Ubbergen In Winterswijk werd (opnieuw) gepleit voor behoud van de voormalige Tricotagefabriek. Dijkverzwaringsplannen te Dalem kwamen aan de orde, alsmede de brand in huis 'Groot Spriel' te Putten. Behoud boerderij 'Klein Rijswijk, Duiven. Tenslotte werd met succes aandacht gevraagd voor het voortbestaan van het Oude Tolhuis te Gorssel, gemeente Lochem. Overige onderwerpen Tijdens de P.C.-vergaderingen kwamen aan de orde: De toekomst van de Bond, mede in relatie tot de decentralisatie van de monumentenzorg in het algemeen en de opheffing van de Gelderse Monumentenraad in het bijzonder. De nota 'Heemschut moet anders verder!' werd -evenals in 1989- uitvoerig besproken en van commentaar voorzien. De taakverdeling binnen de P.C. Gelderland werd, mede in relatie tot bovenstaande verder uitgewerkt. Gewerkt werd aan de opzet van een net van 'Berichtgevers'. Contacten met de plaatselijke, cq. regionale historische verenigingen en monumentenorganisaties in Gelderland zijn in voorbereiding genomen. De aanstélling van Heemschut-vertegenwoordigers in gem. monumenten commissies De aanstelling van een provinciale PR.-functionarisals opvolger van mevr. L. Hoes zal ing. A. Reitsma voorlopig Gelderland waarnemen Door de P.C. uit te brengen adviezen m.b.t. uitkeringen uit het Hoegenfonds De vertegenwoordiging van de P.C. in de Coördinatiecommissie Dijkverzwaring Gelderland kwam aan de orde, maar werd (nog) niet geëffectueerd. Het opzetten van een zogenaamd Heemschut-steunpunt als meldingsplaats voor 'gevallen', bijvoorbeeld te Arnhem, kwam (nog) niet van de grond. Gesprekken daartoe werden gevoerd met het G.O.C. en de Gelderse Culturele Raad. 22

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1990 | | pagina 24