JAARVERSLAG 1990 VAN DE COMMISSIE DRENTHE De provinciale commissie Drenthe kwam in 1990 vijfmaal in vergadering bijeen. In de laatste vergadering van 1989 werd een notitie van de heer Meerburg aangenomen. Deze notitie is gebaseerd op de nota "Heemschut moet anders verder" en heeft tot doel het ontwikkelen van een beleid op grond waarvan de provinciale commissie een zelfstandige platformfunctie kan vervullen op het gebied van de bescherming van cultuurmonumenten. De in deze notitie genoemde doelstellingen vormden de basis voor de activiteiten in 1990. De bereikbaarheid van de provinciale commissie op het adres van het Drentse Welstandstoezicht is zonder meer verbeterd. Nog niet ingevuld is de vacature van een p.r.-functionaris binnen de commissie. In de loop van het jaar moest zich ook mevrouw J. Klosters na een kortstondige lidmaatschap weer uit de provinciale commissie terug trekken. Ook voor haar kon nog geen vervanger gevonden worden. Het resultaat van het monumenten-inventarisatie-project jongere bouwkunst en stedebouw heeft ook voor Heemschut in Drenthe aanleiding gegeven de aandacht van het publiek en de overheid op bijzonder waardevolle gebieden en objecten te vestigen. Als belangrijkste actie op dit gebied moet het initiatief genoemd worden om een procedure op te starten tot bescherming van het gebied en de bebouwing van Veenhuizen. De regio-bijeenkomst te Zwolle op 3 maart 1990 heeft de daar aanwezige leden van de provinciale commissie in de overtuiging gestrekt op de reeds ingeslagen weg verder te kunnen gaan en daarbij, waar nodig, op inhoudelijke en materiële steun van "Amsterdam" te mogen rekenen. In de oprichtingsvergadering van de historische vereniging "Vestingstad Coevorden" heeft de voorzitter van de provinciale commissie Drenthe het woord gevoerd en op het belang van goed functionerende plaatselijke verenigingen ter bescherming van cultuurmonumenten gewezen. Deze min of meer morele steun bij de oprichting van een plaatselijke historische vereniging wordt toch in dit verslag genoemd, omdat zij past in het beleid van goede contacten met organisaties die actief zijn op het terrein van monumentenzorg in de provincie. Een contactdag van historische verenigingen in Drenthe in september was het gevolg van een actief beleid van de provinciale commissie. De inspanningen van Heemschut Drenthe om in deze provincie tot een organisatie voor het in stand houden van cultuurhistorisch waardevolle objecten te komen resulteerde in 1990 in de op richting van de Stichting Drents Monument. De technische adviseur heeft in de loop van het jaar op diverse ontwikkelingen die culturele monumenten in gevaar zouden kunnen brengen schriftelijk gereageerd. De heer Vroome, lid van de provinciale commissie, is op persoonlijke titel betrokken bij een publicatie in de periodiek "Noorderbreedte" over Veenhuizen. 16

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1990 | | pagina 18