10 De fraaie oude pakhuizen aan den Kuipersdijk te Enkhuizen, waarin een meubelmakerij werd gevestigd, bleven, wat het uiterlijk betreft, ongeschonden. Sympathie werd betuigd met het plan, om te Zaandam een museum voor windmolens te stichten. Regenten van het Diaconiehuis der Hersteld Luthersche Gemeente te Amsterdam deelden mede, dat te zijner tijd de plannen voor een Kinderhuis nabij Naarden ter beoordeeling zullen worden gezonden. Het gelukte niet, het 17e eeuwsche „Schippershuisje" te Rotterdamte behouden. Toen te Monnikendam volkswoningen in de onmiddellijke nabijheid van de St. Nicolaaskerk, een schilderachtig werk der middeneeuwen, zouden worden gebouwd, gaf Heemschut advies omtrent het uiterlijk dier woningen. De mede# werking van Jhr. G. de Graeff, Inspecteur van de Volksgezondheid, maakte dit mogelijk. De bekroning van een huis uit de 18e eeuw in de Nieuwstraat te Hoorn werd gered door tusschenkomst van het Rijk. Het gemeentebestuur van Watergraafsmeer vroeg en verkreeg een advies over het ontwerp voor een telefooncentrale, die de gemeente Amsterdam er wilde bouwen. Pogingen, die gedaan werden, om de ontsiering welke de provinciale electrU sche netten veroorzaken, te voorkomen, hadden niet de gehoopte uitkomst, omdat het leggen der leidingen onder den grond te groote kosten zou vorderen. Van het oprichten eener provinciale schoonheidscommissie in Limburg werd met belangstelling kennis genomen. Een subsidie werd verleend voor het herstellen van de middeneeuwsche kerk te Kootwijk. Toen de aandacht werd gevestigd op de ontsiering, die een koekfabriek, welke in de onmiddellijke nabijheid der kerk te Mijdrecht zou worden gebouwd, zou teweegbrengen, werd een onderzoek ter plaatse ingesteld. Daarbij bleek, dat deze fabriek reeds een kwart eeuw bestond en slechts vergroot zou worden, zoodat optreden van Heemschut geen baat kon brengen. De slechte staat, waarin zich het kasteel Loevestein bevond, gaf aanleiding, dat Heemschut aandrong op het verrichten van de meest noodzakelijke herstellingen. Den Minister van Marine werd gewezen op de groote ontsiering, welke het vliegkamp, dat tijdens den oorlog in de onmiddellijke nabijheid van de prachtige kerk te Veere werd ingericht, oplevert. Ook werd de aandacht van den Minister gevestigd op het groote gevaar, dat dit vliegkamp in oorlogstijd voor de stad zou vormen. Daar het kamp niet meer gebruikt wordt, werd verzocht het op te heffen. Op dit verzoek is echter afwijzend beschikt. Aan den Minister van Waterstaat werd verzocht, bij het verbreeden van den weg van s=Gravenhage naar Haarlem zooveel mogelijk het op verschillende punten aanwezige fraaie opgaande geboomte te sparen. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Te Vreeland dreigde een ernstige ontsiering door het plaatsen van een trans# formatorhuisje op het mooiste punt aan de Vecht. Een onderzoek ter plaatse leerde, dat men met het bouwen reeds bezig was. De burgemeester liet voor#

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1921 | | pagina 10