9 om het Spui met de Koekjesbrug door een weg dwars over de Heeren#, Keizers# en Prinsengrachten te verbinden, gaf aanleiding tot het zenden van een adres, om dit plan, dat de schoonheid ten zeerste zou schaden, te ontraden, doch het verbreeden der Leidschestraat aan de zijde der Spiegelstraat aan te bevelen. De gemeenteraad van Haarlem besloot tot het doen afbreken der vroegere com# miezenhuizen aan de Groote Houtpoort. Een adres werd gezonden, om te ver# zoeken, dat deze gebouwtjes, welke aan den zuidelijken toegang tot de stad een eigen karakter geven, zouden worden gespaard. Aan de eischen van het verkeer kan beantwoord worden, door voor ae Raam vest aan de oostzijde een nieuwe rooilijn vast te stellen. Een adres werd aan den gemeenteraad van Zutphen gezonden, om op het herstellen in den ouden vorm der spits van den toren der Nieuwstadskerk aan te dringen. Aan den raad van Nijmegen werd verzocht, de kastanjeboomen aan de Bisschop Hamerlaan niet te doen vellen. Heemschut steunde de pogingen, die door de Vereeniging Nehalennia werden gedaan, om van den raad der gemeenten Domburg en Veere te verkrijgen, dat het geven van vergunning tot bouwen van het voldoen aan eischen van welstand afhankelijk gesteld zou worden. De gemeente Nijmegen besloot tot het maken van een brug over de Waal oostelijk van het Belvédère. Daar deze brug het schoone vergezicht zou schaden, dat men nu van het Valkhof heeft, verzocht Heemschut, met vele andere lichamen, aan den Minister van Waterstaat, voor die brug een plaats meer stroomafwaarts te willen aanwijzen. De Minister antwoordde echter, dat aan dit verzoek niet kon worden voldaan. Het aanleggen van een tramlijn ter verbinding van Assen met Meppel deed de vrees ontstaan, dat daarvoor veel boomen zouden worden geveld. Een adres aan den Minister van Waterstaat had als verblijdend gevolg, dat de boomen zooveel mogelijk zullen worden gespaard. Een poging, gedaan, om het smakelooze perkje, dat om het standbeeld van Laurens Janszoon Coster te Haarlem werd aangelegd, te doen verdwijnen, had niet het gewenschte gevolg. Te Wijk bij Duurstede zouden boomen nabij den bouwval van het kasteel geveld worden. Op verzoek van Heemschut geschiedde dit echter niet. Toen bericht werd ontvangen, dat de bosschen te Zeist, die door de gemeente waren aangekocht, voor een aeel als bouwterrein zouden worden geexploiteerd, heeft Heemschut daartegen gewaarschuwd. Er schijnt kans te bestaan, dat de bosschen in hun tegenwoordigen staat zullen blijven. Met voldoening kan worden bericht, dat het verkoopen der heerlijkheid Doorwerth voor de schoonheid der streek geen schadelijke gevolgen zal hebben De verwachting wordt gekoesterd, dat dit ook zoo zal zijn, als de aanstaande verkooping van Wolf hezen geschiedt. Heemschut zal op de in dit jaar te Semarang te houden Koloniale Tentoon# stelling door een inzending vertegenwoordigd zijn, die zal doen zien, hoe

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1914 | | pagina 9