9 Omtrent deplaats, waar de te maken brug over de Waal te Nijmegen met het oog op stadss en landschapsschoon het best zal gelegen zijn, werd de meening van Heemschut gevraagd. Zoodra alle gegevens omtrent dit vraagstuk zullen zijn ontvangen zal het in studie worden genomen. Van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging werd een verzoek ontvangen, om deel te nemen aan de Nationale en Internationale Landbouw* tentoonstelling, te 's Gravenhage in 1913 te houden, en wel door het inzenden van modellen van gebouwen voor den landbouw. Heemschut is er van overtuigd, dat een dergelijke inzending, waarbij goede en slechte voorbeelden tegenover elkander zullen moeten worden gesteld, van zeer groot nut zal kunnen zijn, en hoopt, dat het zal gelukken, het betrekkelijk groot bedrag, voor het vervaardigen der modellen noodig, bijeen te brengen. Het is de bedoeling, de verschillende typen van boerenwoningen, die in Nederland bestaan, te laten zien, en om tevens aanschouwelijk voor te stellen, hoe die typen, door wat de negentiende eeuw er aan toevoegde, bedorven zijn. Van wege den Bond werden voordrachten met lichtbeelden te Middelburg, Nunspeet en Apeldoorn gehouden. Ten slotte mag nog worden herinnerd aan de Heemschut#Conferentie, door onzen Bond met de Maatschappij tot bevor# dering der Bouwkunst, het Genootschap Architectura et Amicitia, de Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap en de Bond van Nederlandsche Architecten georga# niseerd en op 28 en 29 December 1911 te Amsterdam gehouden. De talrijkheid der deelnemers en de belangrijkheid der voordrachten hebben de verwachtingen overtroffen. Met groote voldoening mogen de organiseerende lichamen op deze zoo geslaagde Conferentie terugzien. Een opstel over ontsiering, door den Secretaris ter jaarvergadering van 1911 voorgelezen, werd gedrukt en in ruimen kring verspreid. De hoogleeraar Dr. L. Knappert te Leiden had de vriendelijkheid, in het Nieuws van den Dag een zeer sympathiek artikel over Heemschut te plaatsen. Met vergunning der Directie van dit blad zal dit artikel, door den schrijver welwillend afgestaan, van wege den Bond in druk worden verspreid. Den Hoogleeraar komt onze hartelijke dank toe voor wat hij ten bate van Heemschut deed. Met leedwezen werd vernomen, dat de eigenaars van het onder den naam van ,,Torenzicht" bekende kasteeltje te Poeldijk, dit gebouw, een der weinige overblijfselen van oude kunst in het Westlana, hebben afgebroken, omdat zij behoefte hadden aan uitbreiding van hun groententuin. Indien Heemschut bij tijds was gewaarschuwd zou het zeker een poging tot behoud hebben gedaan. WERKPROGRAMMA. Het werkprogramma, opgesteld door de heeren K. P. C. de Bazel, Dr. Jan Kalf en A. W. Weissman, luidt als volgt. 1*

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1912 | | pagina 9