7 gaarne verleend. Verwacht mag worden, dat het gebouw in zijn tegenwoor# digen staat zal blijven. Aan den Raad der gemeente Alkmaar werd een adres gericht, om te verzoeken, aan het Waagplein geen muren van stadsgebouwen voor reclame te verhuren. Bij schrijven van 29 November 1911 kreeg Heemschut bericht van Burgemeester en Wethouders, dat de Raad had besloten, geen muren aan dat plein voor reclamesdoeleinden beschikbaar te stellen. Naar aanleiding van een bericht uit Edam omtrent de ontsierende reclames, geschilderd op een gevel naast het Museum aldaar, wendde het Bestuur zich tot den eigenaar van dien gevel, en verkreeg van hem de toezegging, dat de reclames zullen verwijderd worden. Toen werd gemeld, dat de R. K. Kapel te Veere zou worden afgebroken en door een weinig in de omgeving passend gebouw zou worden vervangen, heeft Heemschut met de Vereeniging Nehalennia samengewerkt, om dit te voorkomen. Aan den Raad der gemeente Rotterdam werd een adres gericht, tot onder# steuning van een verzoekschrift, door de Vereeniging Bouwkunst en Vriendschap gezonden, waarin de wenschelijkheid betoogd werd, om bij het verkoopen van aan de gemeente behoorende gronden, eischen betreffende den welstand der gebouwen, die daar gesticht zullen worden, te stellen. Aan den Raad der Gemeente Middelburg werd per adres verzocht, Art. 59b der bouwverordening, dat verbiedt geheel of gedeeltelijk te vernieuwen alle uitstekken, pothuizen, uithangborden, luifels, stoepen, banken en kelderingangen, öf te doen vervallen, öf slechts toepasselijk te verklaren op enkele met name in de verordening te noemen straten, waar de drukte van het verkeer het doen verdwijnen der schilderachtigheid wettigt. Te Alkmaar eischte een ijzeren draaibrug aan het Waagplein vernieuwing. Men wilde deze brug door een ijzeren wïpbrug vervangen. Heemschut richtte zich per adres tot den Raad, om in overweging te geven, de brug in hout te doen uitvoeren, daar een ijzeren brug de omgeving zou ontsieren. Op uitnoo# diging van het Dagelijksch Bestuur van Alkmaar verscheen de Secretaris van Heemschut in een vergadering van Burgemeester en Wethouders, welke ook door verschillende leden van den Raad werd bijgewoond. Het bleek mogelijk, de brug van hout, door ijzer versterkt, te maken, zoodat aan den wensch van Heemschut zal worden voldaan. Het Gemeentebestuur van Alkmaar ver# dient onzen dank voor de welwillendheid, waarvan het blijk gaf. De Kamper#binnenpoort te Amersfoort werd met afbraak bedreigd. Daar dit gedenkteeken veel tot de schilderachtigheid der stad bijdraagt, werd een adres aan den Raad gezonden, om het afbreken te ontraden. Ons mede#bestuurslid, Dr. Jan Kalf, wendde krachtige pogingen aan, om de poort te behouden, welke pogingen aanvankelijk met goeden uitslag werden bekroond. In het najaar van 1911 werden twee plannen tot verbetering van het verkeer bij de Amsterdamsche Poort te Haarlem openbaar gemaakt. Daar een dier plannen bedoelde het maken van een nieuwe brug in de onmiddellijke nabijheid der oude, wat voor de schoonheid ongunstig zou zijn, werd den Raad van Haarlem

Jaarverslag 1912-1923, 1990-2014 | 1912 | | pagina 7