verdieping een verbinding met het linker bijgebouw. In de acht tiende eeuw zien we hoe de voorname ligging van de trap in de belangrijkste ruimte van het huis wordt opgegeven. De trap wordt nu ergens in een zijkamer ondergebracht. Men slaagde er niet meer in haar een duidelijke plaats in de plattegrond te geven. Dat men voor het probleem van de trap niet tot een fraaiere oplossing kwam, is wellicht ook het gevolg van de omstandigheid, dat steeds meer huizen zonder verdieping ge bouwd werden. Wellicht is het ook niet te gewaagd dit te wijten aan de invloed van de Indonesische woningbouw: Zowel het Soendanese, als het Javaanse huis had geen ver dieping. Het voormalige landhuis Goenoengsarie, dat reeds in het vorige hoofdstuk werd genoemd, wijkt in opzet veel meer af van het stadswoonhuis, dan de later gebouwde, hier boven besproken, huizen van Jan Schreuder en De Klerk. Het is jammer, dat de oorspronkelijke toestand van het landhuis Goenoengsarie door de latere afbraak van de verdieping en wijziging in verband met het gebruik als Chinese tempel, niet meer nauwkeurig kan worden vastgesteld. Merkwaardig is de aangebouwde voorgalerij (bij Jan Schreuder's huis lag een terras aan de voorzijde) en de naar achter uitspringende zaal met achtergalerij. Zowel voor- als achtergalerij hebben later wijziging ondergaan. Met het tweede huis, dat voor Reinier de Klerk meer zuidelijk aan Molenvliet werd opgericht (no: II op ons kaartje, fig. 18), en helaas niet meer bestaat, maakte de bouwmeester zich ge heel los van de plattegrond van het stadswoonhuis (fig. 19). Wel bouwde hij ook toen (omstreeks 1770) nog met verdie ping. Een open achtergalerij zonder verdieping stond over de volle breedte achter het huis. Daar voor bevond zich over de volle breedte een binnengalerij, met aan weerszijden tegen het huis aangebouwde kamers. Vervolgens een naar voren toe zich versmallende middengang met aan beide zijden kamers, in een waarvan zich de trap naar de verdieping bevond. Ten slotte een open voorgalerij. Boven al die vertrekken loopt de ver dieping door. Een dergelijke indeling van de begane grond doet zich bij de huizen zonder verdieping uit dien tijd en wat 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 99