De vestigingen langs Molenvliet waren van veel blijvender aard. Zo bestaat het huis van Reinier De Klerk, dat later tot Landsarchief werd ingericht, nog. In fig. 17 is de plattegrond van het hoofdgebouw weergegeven. Vergelijken we deze plattegrond met die van Schreuder's huis, dat geen verdieping had (het bijgebouw had wèl een verdieping), dan zien we, dat laatstgenoemd huis een grote middenzaal bevatte, die ook op de verdieping van De Klerk's huis voorkomt. In dat huis be vinden zich daaronder op de begane grond een middengalerij en twee midden zijkamers. De achtergalerij is hier gesloten, terwijl die van Jan Schreuder's huis, waarvoor nog een terras lag, open was. De beide opkamers, welke naast die open achtergalerij lagen, komen in het huis van De Klerk niet voor. Het zijn daar gewone kamers op hetzelfde niveau als de andere vertrekken op de begane grond. Een smalle open achter galerij, eigenlijk meer een overdekte stoep, loopt langs de achterzijde van De Klerk's huis en geeft langs overdekte over lopen verbinding met de symmetrisch ter weerszijden van het hoofdgebouw staande paviljoens zonder, en bijgebouwen met verdieping. Het hoofdgebouw en de paviljoens hebben schild daken met aan alle zijden omlopende uitsteker, de bijgebou wen worden beëindigd door topgevels met gezwenkte en boog vormige lijsten (afb. 16). Hoewel het huis van Reinier De Klerk enige jaren later 1760) gebouwd werd, dan dat van Jan Schreuder, vertoont het meer een gesloten en daardoor steedser karakter. De ramen met jalouzieën en licht gebogen, versierde boven dorpels, de rijk bewerkte hoofdingang met fraai gesneden bovenlicht, tonen duidelijk de evolutie in stijl t.o.v. de in het vorige hoofdstuk besproken stadswoonhuizen. Zowel bij Jan Schreuder's huis, als bij dat van De Klerk, vinden we achter de hoofdingang een ruim voorhuis, geflan keerd door zijkamers. Bij latere huizen is dat voorhuis dikwijls een open galerij (zie afb. 27 van een huis aan Koningsplein zuid, dat vermoedelijk dateert uit de eerste helft van de negentiende eeuw; dergelijke wat kleinere typen waren vóór de laatste wereldoorlog o.a. ook te vinden in enige ooste lijke zijwegen van Goenoengsarie). 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 97