bliek vernietigd. Per 1 Januari 1800 gingen de koloniën, voor zover deze nog niet aan de Engelsen verloren gegaan waren, naar de Staat over. Van Overstraten, een onkreukbaar en bekwaam man, die zich als Gouverneur van Java's noordkust verdienstelijk gemaakt had en Gouverneur-Generaal was ge worden, nadat de familie-regering Nederburgh-Alting-Siberg, berucht door de schandalen, welke zich te Batavia hadden voorgedaan, was afgetreden, werd 11 November 1800 tot luitenant-generaal in dienst der Bataafse Republiek aange steld. Hij gaf zich veel moeite voor de verdediging van Ba tavia, doch overleed reeds medio van het volgende jaar. Toen na de vrede van Amiens voorlopig het gevaar, dat Engeland de Hollandse nederzettingen in Indië in bezit zou nemen, was geweken (Ceylon bleef in Engelse handen), werd een Charter voor de Aziatische bezittingen opgesteld, dat echter in verband met de opnieuw uitgebroken oorlog met Engeland niet in practijk werd gebracht. Het is evenwel als voorloper en basis te beschouwen der latere regerings-regle- menten. Inmiddels was de Bataafse Republiek vervangen door het Koninkrijk Holland. Op bevel van zijn broeder, de Keizer, moest Koning Lodewijk Napoleon andere maatregelen t.a.v. de koloniale gebieden nemen, vooral om deze tegen de En gelsen te kunnen verdedigen. Daartoe was een kracht-figuur nodig, waarvoor mr. Herman Willem Daendels gekozen werd, die als vurig patriot had bijgedragen tot de stichting van de Bataafse Republiek. In Januari 1807 werd hij tot Gouver neur-Generaal benoemd en kreeg een instructie mee, waarin, behalve de zorg voor het organiseren der verdediging, meer moderne inzichten in koloniaal bestuur tot uiting kwamen en ten aanzien van Batavia bepaald was, de gezondheidstoestand te verbeteren en zo dat niet mogelijk zou blijken, voorstellen te doen: „naar welk meer gezond en daartoe geschikt gedeelte van het eiland Java de hoofdplaats van onze Aziatische Co- loniën en Bezittingen zoude kunnen worden verlegd". Waar de instructie bij herhaling op de meest mogelijke zuinigheid aandrong, was Daendels practisch een onmogelijke taak op gedragen. Over de ingrijpende veranderingen, door welke hij aan de stedebouwkundige ontwikkeling van Batavia een zeer 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 93