gaf verlof Buitenzorg tegen een billijk geschat bedrag aan Baron Van Imhoff en diens erven af te staan. Toen na diens dood op 1 Nov. 1750 zijn erven niet in staat bleken het te beheren, werd dit landgoed in 1751 voor 5500 Rds. aan G.G. Jacob Mossel overgedaan. In de tweede helft van de achttiende eeuw ging het steeds meer bergaf met de Compagnie. Dat was niet te verwonderen, waar ook de Republiek der Vereenigde Nederlanden door de familie-regering der Regenten vermolmde. Ontduikingen der Compagnie's bepalingen en corruptie zouden nimmer zulke afmetingen hebben kunnen aannemen, als het kwaad ook niet in de boezem van het Opperbestuur in Holland zelf had ge woekerd. Hoe dikwijls werden niet verarmde vrienden en familieleden naar Indië in goede betrekkingen gezonden om maatschappelijk weer op de been te komen en hoeveel eigen belang deed in Holland niet het oog dicht knijpen voor be nadeling der Compagnie. Hoe kon men zich bij een dergelijke stand van zaken keren tegen verrijking van verscheidene hoge Compagnie's dienaren in Indië. Uitzending van Com missarissen-Generaal bracht geen verbetering. Tegen de inter nationale verwikkelingen, in het bijzonder tegenover Engeland, stond men door de algemene verwaarlozing der Compagnie's zaken, vooral op maritiem gebied, weerloos. Door de steeds hogere schulden, werd de invloed van de Staten Generaal gro ter. Op 24 December 1795 werd de Vereenigde Oost-Indische Compagnie vervangen door een „Committee tot de zaken van den O.I. handel en bezittingen". Dit „Committee tot de zaken" heeft weinig tot stand gebracht. De denkbeelden der Franse revolutie, die in Nederland ingang hadden gevonden, drongen ook tot Batavia door. Een groot aantal burgers en compagnie's dienaren bood op 5 December 1795 te Batavia aan de Hooge Regeering een adres aan, hou dende verzoek tot wijziging van en aandeel in het bestuur. Door intriges van de regeringskliek, werd met dit adres practisch niets bereikt. Na de instelling der Bataafse Repu bliek in Nederland, bleek de moeilijkheid de republikeinse beginselen in de koloniën toe te passen. Het octrooi der Oost- indische Compagnie werd. door art. 247 der Bataafse Repu- 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 92