Inderdaad heeft Van Imhoff verschillende goed bedoelde maatregelen op bestuurlijk, economisch en justitieel gebied en ten aanzien van de landsverdediging getroffen. Wilde Van Imhoff misschien te veel tegelijk, was hij wellicht te haastig en soms niet voldoende beheerst, hij had in menig opzicht een ver vooruitziende blik. Dat hij niet slaagde, ligt waarschijnlijk voornamelijk aan de houding van het almachtige opperbestuur in Nederland, dat zeker niet rijp was de bakens te verzetten en niet in staat door algehele reorganisatie de Compagnie te redden. Dat Van Imhoff na zijn dood honend de „Versteller" gescholden werd, is stellig misplaatst. Behalve door de maatregelen ten aanzien van de waterstaat kundige en hygiënische toestand van Batavia en met betrekking tot het onderwijs, welke reeds in het vorige hoofdstuk ge noemd werden, heeft Van Imhoff zich voor Batavia o.m. ver dienstelijk gemaakt door de oprichting ener Bank van Lening en stichting van het eerste postkantoor. Verder gaf hij blijk van begrip voor het belang van een geregelde nieuwsversprei- ding door in Februari 1745 voor drie jaar octrooi te verlenen aan „den eersten clercq ter generaale secretarije, Jordens, tot het instellen, drucken en uitgeven der Batavia'se Nouvelles". Van Imhoff's vrije opvattingen over de nieuwsverspreiding konden echter niet de instemming van het Opperbestuur in Holland verwerven: Heeren Zeventien verboden de Batavia'se Nouvelles. Belangrijk voor de ontwikkeling van de omgeving van Ba tavia was, dat Van Imhoff een voorstander bleek van uitgifte van landerijen met heerlijke rechten. Hij trachtte daarmede de Europese landbouw te bevorderen. Dit streven bracht Van Imhoff er toe, voor te stellen, dat aan de Gouverneur-Gene raal werd geschonken „een gedeelte landstreek ten westen van de grote rivier aan den voet van de Salak, zich strekkende tot de rivier de Tangerang, zijnde een gedeelte van Kampong Baroe; met dien verstande echter, dat deze donatie zou plaats hebben aan hem, Van Imhoff, als Gouverneur Generaal en zijn zijn opvolgers in officie, onder de clausule de non aliendo". Hij gaf er de naam Buitenzorg aan. Na aanvankelijke tegenstand, trok het Opperbestuur in Holland deze clausule zelfs in en 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 91