In de achttiende eeuw werd het onmogelijk om in Indië zon der protectie vooruit te komen. Zoals reeds werd vermeld, lag de wortel van het kwaad in het monopolistische systeem der Compagnie. De stem van degenen, die de particulieren een aandeel in de handel wilden geven, vond bij het bekrompen Opperbestuur in Nederland geen gehoor. Toch zou dit de enige methode zijn geweest om de Hollandse nederzettingen in Indië, die de Compagnie als een noodzakelijkheid voor haar handel in het leven had geroepen, een deugdelijke basis te geven. Wat niet openlijk kon geschieden, gebeurde heimelijk en zo gingen de sluikhandel en de corruptie welig tieren. De Compagnie's dienaren gaven zelf het voorbeeld en beconcur reerden daarmede de vrije burgers, die toch wel het meest aanspraak op de vrije handel hadden kunnen maken. Wan neer men let op de lage salarissen, welke de Compagnie toe kende, dan zijn de genoemde misbruiken niet te verwonderen. Het is begrijpelijk, dat de Compagnie's dienaren, die in Perzië, Voor-Indië, Siam en China met de rijkdom en praal van Oosterse hoven hadden kennis gemaakt en die zelf op hun beurt weer tegenover vorsten en potentaten hun prestige moesten handhaven, zich wenden aan het voeren van een staat, welke de draagkracht van hun salaris te boven ging, zodat zij wel tot ongeoorloofde neven-inkomsten hun toevlucht moesten nemen. Eigenlijk was het leven te Batavia niet zo duur, maar de maatschappelijke eisen werden te hoog opge voerd. Valentijn schreef, dat men te Batavia met 3000 gulden per jaar „niet veel figuuren maken kon". Het behoeft dan ook niet te verbazen, dat de Kerkeraad in 1777 zegt, dat een predikant of diens vrouw handel moeten drijven om rond te komen. In 1749 werd de formatie der Batavia'se predikanten vastgesteld op 5 bij de Hollandse, 4 bij de Portugese en 3 bij de Maleise gemeente. Het peil, waarop zij stonden, was in 't algemeen niet hoog. De kerkdienst leek door de holle rethoriek soms op een toneelvoorstelling. De krankenbezoekers waren nog minder waard. Met het onderwijs wilde het niet vlotten: De Compagnie's scholen waren zeer gemengd en primitief. De salariëring en 6 81

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1954 | | pagina 84